(HABER: YASİN CELAL TORUN)- Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Eğitim İş Sendikası Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine tepki gösterdi. Korkmaz; “Ülkedeki ağır ekonomik kriz koşullarına rağmen TÜİK enflasyonu gerçekte olduğundan daha düşük göstermeye devam etmektedir.” dedi.

TÜİK'in verilerine göre Aralık'ta enflasyon aylık yüzde 2.93 yıllık yüzde 64.77 oldu. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Eğitim İş Sendikası Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz, Gerçekte üç haneli oranlarda seyreden enflasyonun memurları, ücretli çalışanları, emeklileri, yoksulları ezip geçtiğine dikkat çekti.

KONFEDERASYONUN ARAŞTIRMASI VE SONUÇLARI

Korkmaz, Kamu çalışanlarının enflasyona ezdirildiğini belirterek; “Konfederasyonumuzun araştırmasına göre son altı aylık enflasyon %50.6 artarken son bir yıllık dönemde ise %100.2 arttı. Aralıkta gıda fiyatları %6,2 arttı.  Açlık sınırı 16 bin 483 liraya, yoksulluk sınırı da 46 bin 837 liraya yükselmiştir.

Kamu çalışanlarına zam olarak sunulan, altı aylık enflasyonun %37,57’lık farkı ile %29,78’lik enflasyon farkı zammı artı %15 oranındaki toplu sözleşme zammı da yaraya merhem olmayacaktır.  Ağustos 2023 yılında yapılan toplu sözleşme zammının yetersiz kalacağını belirtmiştik. Bir kez daha aynı tablo yaşanmış kamu çalışanları enflasyona ezdirilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

“İKTİDAR MEMURA HAK ETTİĞİ ZAMMI YAPMAMAK İÇİN TÜİK RAKAMLARINA SARILMIŞTIR”

Önceki yıllarda yaşadıkları kayıplar telafi edilemediği gibi iktidarın memura hak ettiği zammı yapmamak için TÜİK rakamlarına sarıldığını belirten Korkmaz;  “Biz önceki yıllarda yaşadığımız kayıpların telafi edilemediği gibi iktidar memura hak ettiği zammı yapmamak için TÜİK rakamlarına sarılmıştır.

TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE SONUÇLARI

Ağustos ayındaki toplu sözleşme masasında maddi taleplerinin hiç birini kabul ettiremeyen sözde yetkili konfederasyon, iktidarın verdiği yüzde 15’lik zammı yüksek enflasyon kılıfına sararak kamu çalışanlarına ve emeklilerine yüzde 49.25 gibi yansıtacaktır. Masaya üç ayda bir zam ve üç ayda bir enflasyon farkı talebiyle oturup hiçbir talebini kabul ettiremeyen sözde yetkili konfederasyon “övüneceği” yüzde 49,25’lik zammın sadece 15 puanlık kısmı toplu sözleşmeyle alındı. Geri kalan 29,78 puanlık kısım enflasyon farkından kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETİN TUTUMU VE TÜİK RAKAMLARI

Korkmaz, her harcama kaleminde yaşanan artışların TÜİK verilerine doğru yansımadığının savunarak; “Hükümet, TÜİK aracılığıyla kamu emekçilerinin haklarını gasp ettiği gibi, her ay daha da zorlaşan hayat şartlarında, enflasyon farklarını aylık olarak maaşlara yansıtmayarak kamu emekçilerini binlerce lira zarara uğratmaya devam etmektedir.

YAŞAM MALİYETİ VE GERÇEKLER

TÜİK’e göre konut harcamaları geçen yıl yüzde 40 artmış. Konut kiralarının iki-üç kat arttığını bilmeyen ve yaşamayan yok. Yine aynı TÜİK giyecek fiyatlarının geçen yıl yüzde 40 arttığını ileri sürüyor.  Bu oranların hiç birisinin inandırıcılığı yok.” Değerlendirmesinde bulundu.

“MAAŞLAR MARKET KASASINDA ERİYOR”           

Erkan Korkmaz, enflasyon farkının zam olmadığını ve emekçilerin derin yoksulluğa sürüklendiğinin altını çizerek; “Emeğimizi yok sayamazsınız ve artık yeter diyoruz! Maaşlar market kasasında eriyor, ev kirası memurun maaşını bitirmektedir.  Enflasyon farkı zam değildir. Memurun alım gücünü koruyacak ve yükseltecek zam maaşlara uygulanmak zorundadır. Kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaş zammı, yandaş konfederasyon ile yapılan mutabakat ve TÜİK’in şaibeli enflasyon rakamları uyarınca değil, emekçilerin içinde bulunduğu derin yoksullaşma ve alım gücü kaybı dikkate alınarak yapılmak zorundadır.”  dedi.

Editör: Servet GÖKÇEK