(HABER: EBRU BUKET EKE) - Doğa aktivisti Güven İslamoğlu, ‘Yeşil Doğa’ programında Gerede Çayı’ndaki sorunlara yer verdi.

Bolu Gerede Çayı'nda deri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve evsel atıklar sebebiyle senelerdir çözülemeyen kirliliğe karşı köylüler isyan etme ve köylerini terk etme noktasına geldi.

Derede gözle görünür hale gelmiş olan ve sanayi tesislerinin oluşturduğu belirtilen kirliliğin başta Bolu olmak üzere çayın geçtiği 238 kilometrelik alan içinde geniş bir çevre için önemli bir sağlık sorunu oluşturduğu biliniyor. Zamanında içme suyu olarak da kullanılan çayda, kirlilikten dolayı köylüler gündelik yaşamlarının yanı sıra çiftçilik ve hayvancılık gibi faaliyet alanlarında da oldukça olumsuz etkileniyor ve arıtma yapılmasını istiyorlar.

Bunun üzerine Doğa aktivisti Güven İslamoğlu, CNNTürk’te yayınlanan ‘Yeşil Doğa’ programında bu hafta Gerede Çayı’ndaki sorunlara yer verdi. 13 Nisan Cumartesi saat 11.30’da ekranlara gelen programda Gerede Çayı’ndan görüntülere bol bol yer verilirken, çayın renginin değiştiği, beyaz köpüklerin, çamur katmanlarının olduğu görüldü.

“RUSYA’DAN AL, İTALYA’YA SAT, PİSLİĞİNİ DEREYE BOŞALT”

İslamoğlu, sosyal medya hesaplarından da yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi:

“Gerede Çayı içilir su idi , manzara felaket. Deri fabrikalarına kimse dur diyemiyor. Ülkeye 3 cent getiren her şeyi kendinde hak görüyor. Ham deriyi Rusya'dan al, işle , İtalya'ya sat, pisliğini dereye boşalt… Vatana ihanet. Alt tarafı bir arıtma yapacaksın. Bölgede kokudan nefes alınmıyor... Sayın @emineerdogan hanımefendi. Sıfır Atık konusunda çok güzel işler yaptınız. Temiz suyun değerini çok iyi bilirsiniz. Buna izin vermemek lazım.”

Editör: Ebru Buket EKE