(HABER MERKEZİ) - Ekim ayında gerçekleşecek olan Halkalı Güneş Tutulması için geri sayım sürüyor. Vatandaşlar tutulmanın Türkiye'den de görülüp görülmeyeceğini merak ediyor.

Halkalı güneş tutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasına geçtiği zaman ortaya çıkan doğa olayıdır. Bu tutulma türünde Ay, Güneş diskini tamamen örtmez ve aradaki uzaklık nedeniyle Güneş'in etrafında halka şeklinde bir ışık halesi oluşur. Halkalı güneş tutulmaları, tam güneş tutulmasına göre daha az sıklıkla görülür ve genellikle Ay'ın yörüngesinin Dünya ile Güneş arasındaki konumuna bağlı olarak gerçekleşir.

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Bu yılın ilk güneş tutulması 20 Nisan'da gerçekleşmişti. İkinci tutulması ise halkalı tutulma olarak meydana gelecek.

Önemli gök olaylarından halkalı Güneş Tutulması 14 Ekim'de gerçekleşecek.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Ekim ayında gerçekleşecek olan Halkalı Güneş tutulması Türkiye'de görülmeyecek.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Halkalı güneş tutulması, Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışık yuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır.

Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.