Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Furkan Özübek, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasında, pandemide hayatını ortaya koyup feda edercesine verilen mücadeleden bahsederek, “Türkiye’yi derinden etkileyene depremde gecesini gündüzüne katarak zor koşullarda sağlık hizmeti üretmeleri bunun en somut örnekleridir” dedi.

HABER: SERVET GÖKÇEK

Hemşirelerin sorunlarına çözümler üretilmesi gerektiğine işarete eden Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Furkan Özübek, ücretlerin uzmanlık gerektiren işin hakkını verecek seviyeye mutlaka çıkartılmasını dile getirdi.  Özübek, aşırı bir iş yükü olduğuna da dikkat çekti.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ KAHRAMANLIKLARINA ŞAHİT OLMUŞUZDUR”

Furkan Özübek, Türkiye’yi derinden etkileyen depremde gecesini gündüzüne katarak zor koşullarda sağlık hizmeti ürettiklerini vurgulayrak; “Milletimize şifa dağıtan, fedakâr bir mesleğin cefakâr mensupları Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası kutlu olsun.  Milletimizin ne zaman bir sıkıntısı yaşasa hemşirelerimizin sağlık çalışanlarımızın kahramanlıklarına şahit olmuşuzdur. Pandemide hayatını ortaya koyup feda edercesine verilen mücadele, Türkiye’yi derinden etkileyene depremde gecesini gündüzüne katarak zor koşullarda sağlık hizmeti üretmeleri bunun en somut örnekleridir. Millet ve memleket adına her zaman göreve hazır olanların çalışma hayatından bekledikleri ise sadece hak ettikleri ekonomik şartlara kavuşmak, daha iyi ve verimli hizmet sunabilecekleri bir çalışma ortamında hizmet üretmektir” dedi.

“TALEPLERİMİZ MAKUL, HAKLI VE GERÇEKÇİDİR”

Taleplerinin makul, haklı ve gerçekçi olduğunun da altını çizen Özübek; “Ekonomik koşullarda günümüz şartlarına süratle uygun hale getirilmeli, ücretler uzmanlık gerektiren işin hakkını verecek seviyeye mutlaka çıkartılmalıdır. Aşırı bir iş yükü vardır bunun önüne geçilmeli istihdam planlı bir şekilde arttırılmalıdır. İcap nöbeti ücreti, fazla çalışma gibi her görevin mutlaka ekonomik olarak karşılığı teslim edilmelidir. Hemşirelerin kurum içinde kendileri ile ilgili yönetici görevlerine objektif bir şekilde atanmaları sağlanmalıdır. Mobbing sonlandırılmalı ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Aile ve sosyal yaşamlarına katkısı olması için hastanelerde kreşler açılmalı 7/24 hizmet vermelidir. İşe geliş gidişlerde ulaşımla ilgili sıkıntılar çözülmelidir. Hemşirelik Kanunu açık ve net şekilde düzenlenmelidir. Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir.” Diye konuştu.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Furkan Özübek, çalışanların haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek; “Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz.  Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz.  Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

451158b9-7194-4459-bf96-971b45a60e9fa376c4e6-f615-4c55-9ca5-d7d47d9ea824e06d001b-863b-4892-baf9-4ba4b6cd9e7d