Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hamza Ekmen'in bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilen İnönü Mağarası kazısı çerçevesinde, çocuklara yönelik Arkeoloji Atölyesi etkinliği düzenlendi.

(İHA)

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izinleri ve destekleriyle, Kdz. Ereğli Müzesi başkanlığında ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hamza Ekmen'in bilimsel danışmanlığında yürütülen İnönü Mağarası kazısı çerçevesinde; Kdz. Ereğli Belediyesi, Oyuncak Müzesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Valiliği ve Zonguldak Kömür Jeoparkı'nın katkılarıyla çocuklara yönelik Arkeoloji Atölyesi etkinliği düzenlendi.

7-15 yaş aralığında 30’a yakın çocuğun ve ailelerinin katıldığı etkinlik, İnönü Mağarası yakınında hazırlanan yapay kazı alanında, kazı ekibinin rehberliğinde yürütüldü. Kültür varlıklarının korunması ve kültürel miras bilincinin önemi hakkında kazanımlar elde eden çocuklara, etkinlik sonunda sertifika ve çeşitli hediyeler verildi.

Doç. Dr. Hamza Ekmen, Arkeoloji Atölyesi gibi üniversite-kent-toplum buluşmalarını sağlayan etkinliklerin gerçekleştirilmesi konusunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin kurumsal desteğinin önemli olduğunun altını çizdi. Bunun yanında İnönü Mağarası kazılarında ihtiyaç duyulan çeşitli ölçüm aletleri, yazılım ve uzman ihtiyacının Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından sağlandığını ve bu nedenle vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özlöçer’e ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu’na teşekkür etti.