Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi'ndeki oteller, kar kalınlığının bir metre olmasına rağmen, rezervasyonlar istenilen seviyenin altına düştüğü için sezonu kapatma kararı aldı.

Ankara ile İstanbul arasında bulunan ve Köroğlu Dağı'nın zirvesinde yer alan merkezde, yeterli kar olmaması nedeniyle ertelenen sezon açılışı 15 Aralık 2022'de gerçekleştirildi.

Sezonun açılmasıyla birlikte tatilciler yapay karlama sistemininde kullanıldığı pistlerde kayak ve snowboard yapmaya başladı.

Aralık ayının son günlerinde etkili olan kar yağışı ile birlikte kayak merkezinde istenilen kar seviyesine ulaşıldı.

Tatilciler, toplam uzunluğu 70 kilometreyi bulun 25 adet piste kayak ve snowboard yaptı.

Toplam kapasitesi 2 bin yatak olan 5 otelde konaklayan ve günübirlik ziyaretçilerle birlikte Kartalkaya Kayak Merkezini yaklaşık 70 ile 80 bin arasında tatilci ziyaret etti.

Kayak merkezinde bulunan Dorukkaya ve Kaya Palazzo Otellerinin Genel Müdürü Yusuf Avcı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ülke genelinde büyük bir üzüntüye neden olduğunu belirterek, "Yaşanan depremler bizleri derinden üzdü. Depremin etkilediği 11 ildeki insanların acılarını bizlerde yaşadık." diye konuştu.

Kartalkaya'nın Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Avcı, "Bu zeonda tatilcilerin tercihi Kartalkaya oldu. Tatilciler istedikleri kar kalitesi ve kar kalınlığını Kartalkaya'da buldu." şeklinde konuştu.

Avcı, geçen yıllara oranla bu sezonun buruk geçtiğini ifade ederek, "Daha önceki yıllarda yaklaşık 300 bin kişi kayak merkezini ziyaret ediyordu. Bu sezonda ise 70 ile 80 bin arasında bir ziyaretçimiz oldu. Kartalkaya Kayak Merkezini tercih eden herkese teşekkür ediyorum." dedi.