DÜZCE(İHA) - Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından hazırlanan ve birçok ilin yanı sıra uluslararası boyutta birçok ülkeye model teşkil eden ‘Toplu Taşıma Ana Planı’ projesinin Kıbrıs’a uygulanması noktasında yeni bir adım atıldı.

Başkan Faruk Özlü’nün girişimleri ile hazırlanan, 2021 yılında hayata geçirilmesinin ardından Türkiye’de birçok ilin yanı sıra uluslararası alanda da kabul gören toplu taşıma ana planının Kıbrıs’a uyarlanması noktasında geçtiğimiz ay taraflar Düzce’de bir araya gelmişti.

Düzce Belediyesi iştirak şirketi Ulaşım A.Ş. tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda Kıbrıs toplu taşıma ana planı olarak uyarlanan projeye yönelik incelemelerin tamamlanmasının ardından Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden ve Ulaşım A.Ş Genel Müdürü Levent Sivrikaya’dan oluşan Düzce heyeti, Türkiye’nin KKTC Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun daveti üzerine Kıbrıs’a gitti.

Burada bir takım ziyaretler gerçekleştiren heyet Feyzioğlu başta olmak üzere KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Enver Öztürk, Trafik Daire Müdürü Ahmet Aydın, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofis Koordinatörü Ömer Cihan ile bir araya gelerek KKTC Toplu Taşıma Ana Planı çerçevesinde hazırladıkları toplu taşıma sisteminin ön değerlendirme ilk raporlarını aktardı.

Kıbrıs genelinde uygulanacak proje doğrultusunda saha incelemesi de gerçekleştiren Düzce heyeti, projenin en kısa süre içerisinde Kıbrıs’a entegre edileceğini paylaştı.