(HABER: ASLI AKIŞ )Bolu Ticaret İl Müdürlüğü yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte kırtasiye ve okul ürünlerine yönelik haksız fiyat ve fiyat etiketi denetimi gerçekleştirdi.

2023 - 2024 Eğitim - Öğretim yılı ile birlikte ilimizde faaliyet gösteren işletmelerde; kırtasiye ürünleri, okul kıyafetleri, ayakkabı ve diğer ürünlere yönelik olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Fiyat Etiketi Yönetmeliği, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği hükümleri kapsamında, ürünlerin Fiyat Etiketleri, Kasa-Raf Fiyatları Uyumsuzluğu ve Haksız Fiyat Artışına yönelik denetimler devam ediyor.

Bu kapsamda kırtasiye ürünleri satan iş yerleri ve marketlerde Bolu Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından öğrencilerin sıklıkla kullandığı ürün ve markalar üzerinde fiyat karşılaştırmaları yapılarak her ürün tek tek kontrol etti. Denetimlerde haksız fiyat artışı ve yerli üretim logolu ürünlere de incelendi.

Ticaret İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tüketicilerden karşılaştıkları şikayetlerini  “ALO 175” Tüketici hattına, Haksız Fiyat Artışı Şikayet Sistemine (HFA), Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) veya yazılı olarak Ticaret İl Müdürlüğüne iletebilecekleri aktarıldı.