(HABER: ASLI AKIŞ- BURHAN YEŞİLTAŞ)- Bolu Motosikletli Kuryeler Derneği motokuryeleri, sipariş götürdüğü sokakta uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ata Emre Akman için bir araya geldi, saldırıya tepki göstererek güvenli bir çalışma ortamı istediklerini belirttiler.

Bolu Motosikletli Kuryeler Derneğinin çok sayıdaki motokuryesi, kontak kapatarak Karaçayır Mahallesinde bulunan yüzme havuzu önünde toplandı. Balıkesir'de motokurye olarak çalışan ve sipariş götürdüğü sokakta uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren 20 yaşındaki Ata Emre Akman'ın öldürülmesini protesto etmek için kontak kapatıp toplanan kuryeler, öldürülen meslektaşları için Anıtpark’a kadar konvoy düzenledi.

Ellerinde, Ata Emre Akman fotoğrafının yer aldığı “Ata Emre Akman İçin Adalet İstiyoruz” görselleri ile Anıtpark’a gelen Bolu Motosikletli Kuryeler Derneği üyeleri adına  Berat Kundakçı açıklamada bulundu.

Kundakçı, toplanma gerekçelerinden bahsederek; “Bugün burada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlamak için toplanmak isterdik fakat toplanma amacımız Balıkesir’de canice katledilen öğrenci meslektaşımız Ata Emre Akman davasında gerçek adaletin tecelli etmesi arzumuzu dile getirmek, artan kurye ölümlerine dikkat çekmek ve milletimizin özgürce yaşama hakkını savunmaktır” dedi.             

“HAYATINI KAYBEDEN MOTOKURYE SAYISI ARTIYOR!”

Her geçen yıl mesleğini icra ederken hayatını kaybeden motokurye sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Kundakçı; “Maalesef her geçen yıl mesleğini icra ederken hayatını kaybeden motokurye sayısında artış olmaktadır. 2022 yılında 58, 2023 yılında 68, 2024 yılının ilk beş ayında 22 motokurye ölümü kayıtlara geçmiştir. Bu veriler sadece birer sayı ya da istatistik değil bir annenin feryadı bir babanın yanan bağrıdır” şeklinde konuştu.

“MESLEĞİNİ YAPARKEN HAYATINI KAYBETMEK KURYELERİN KADERİ OLMAMALIDIR”

Berat Kundakçı, mesleğini yaparken hayatını kaybetmenin motokuryelerin kaderi olmaması gerektiğini vurgulayarak;  “Kuryeleri ölüme götüren zorlu çalışma şartlarından kaynaklanan hatalar, trafik kuralı ihlalleri ve son örneğini Balıkesir’de gördüğümüz cani saldırılar olduğu kadar hukuk sisteminin caydırıcılıktan uzak kararları olduğu hepimizin malumudur. Dün Mert Çakır, Samet Özgül bugün Ata Emre Akman yarın belki ben belki de yanımda duran meslektaşımlarımdan birisi. Mesleğini yaparken hayatını kaybetmek kuryelerin kaderi olmamalıdır.” İfadelerine yer verdi.

“HUKUK SİSTEMİNİN TÜM ORGANLARINA SESLENİYORUZ”

“EN AĞIRI NEYSE O…”

Açıklamasının sonunda adalet çağrısı yapan Kundakçı; “Binlerce asker yetiştiren kıymetli komutanımızın binlerce öğrenci yetiştiren sayın hocamızın içi soğumayacak biliyoruz ama yine de mahkemelerin bir görevinin de kamuoyu vicdanı rahatlatmak olduğunu hatırlatarak hukuk sisteminin tüm organlarına sesleniyoruz; en ağırı neyse o. Ata Emre kardeşimizin kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor, sadece paket değil can da taşıdığımızı hatırlatıyor, Başbuğ Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını buruk bir sevinçle kutluyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

E08A58Db C5Ba 40Ca Ba2A Fc4Fe1637Ee1E08A58Db C5Ba 40Ca Ba2A Fc4Fe1637Ee1B08049Cd E206 4Bc4 A663 77086A4A065856F0F39A 1700 4Ccb 8903 612A4Aee4D3A1E682447 8835 4B80 Afbf 0Def23C130D8

Editör: Aslı AKIŞ