Bolu’nun Mudurnu ilçesinde 7 asırdır her hafta yapılan esnaf duası geleneği, bu hafta da devam ettirildi. Muharrem ayı vesilesiyle esnaf duasının ardından ilçe halkına aşure ve pilav dağıtımı yapıldı.

(İHA)

Mudurnu ilçesinde yaşatılan Ahilik geleneğinde esnaf hayırlı, bereketli kazanç ve sağlık için her hafta dua ediyor. Geleneğe göre ayakta çalışan esnafın oturarak, oturarak çalışanların ise ayakta yaptığı duaya ilçe sakinleri ve yerli turistler de eşlik ediyor. Bu hafta muharrem ayı vesilesiyle ilçede dev kazanlarda yapılan aşure yemeği ve pilav, esnaf duasının ardından ilçe halkına ikram edildi.

“CENAB-I HAK BİZLERİ DE BU DÜNYA GEMİSİ İÇERİSİNDE SÜKUNETLİ EYLESİN”

Aşure kazanından vatandaşlara aşure ikram eden Mudurnu İlçe Müftüsü Mustafa Yeşilorman, “Rabbim birlik beraberliğimizi daim eylesin. Muharrem ayı malum kutsal ay. Bize Nuh (a.s)’ın gemisini hatırlatıyor. Orada gemiye binen insanlar, ellerinde bulunan yiyeceklerle aşure aşı meydana getirmişler. Onu ikram etmişler. O gemi içerisinde kurtuluşa erip yollarına devam etmişler. Cenab-ı Hak bizleri de bu dünya gemisi içerisinde sükunetli eylesin. Her türlü felaketlerden muhafaza eylesin” dedi.