Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naim Öztürk, sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin, “İnsanlık adına utanç verici” dedi.

Türkiye’nin gündeminde, sokak hayvanlarına yönelik, yeni hazırlanan yasa taslağı var. Kamuoyunda yer alan bilgilere göre yeni hazırlanan taslakta, barınaktaki hayvanların 1 ay içerisinde sahiplenilmemesi durumunda ötenazi yapılması öngörülüyor. Bolu’da birtakım ziyaretler gerçekleştiren Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naim Öztürk, sokak hayvanlarına yönelik hazırlanan tasarıya tepki gösterdi.

“BUNDAN VAZGEÇİLMESİ LAZIM”

Hükümetin, bu düzenlemeden vazgeçmesi gerektiğini ifade eden “Şimdi hiç durduk yerden, sokak hayvanlarıyla ilgili bir düzenleme yapacağız diyor. On binlerce sokak hayvanını uyutacağız diyor. Akıllara ziyan, akıllara zarar bir karar. Bir defa böyle bir kararın çıkması insanlık adına da normal şartlarda utanç verici. Yani şimdi bu kadar bir yapıyı ihtilaf ederseniz veya uyutursanız bu demek ki öldüreceksiniz. Şimdi normal şartlarda böyle bir sonuca ulaşmak maalesef en hafif tabiriyle akıllara durgunluk verir. Bundan vazgeçilmesi lazım” dedi.

“MODERN BARAKALAR YAPILABİLİR”

Partisinin önerisini paylaşan Öztürk, “Bizim önerimiz, Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi bunlar barınaklara toplanmalı, gerekirse kısırlaştırılmalı, gerekirse buralarda en iyi şekilde muhafaza edilmeli. Tel örgüler içerisinde, barakalar içerisinde, modern barakalar yapılabilir, sürekli kamera ile takip edilebilir. Sokak hayvanlarını sevmeyeneler kadar bu ülkede sevenler de var, mutlaka bunların muhafaza edilmesi lazım. Ziyarete açık olması lazım... Gerektiği zaman ziyaret edilmeli. Çocuklarımız halkımız ziyaret edebilmeli ve gerektiği zaman besleme olanaklarına sahip olabilmeli ve bu şekilde de koruma altına alınmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Oğuzhan Eke