KÖK Kurs Rehberlik Birimi, öğrencileri başarıya taşıyacak 8 adımı tek tek anlattı.
KÖK Kurs Rehberlik Birimi, sınav maratonundaki öğrenciler ve aileleri için birbirinden önemli tavsiyelerin yer aldığı bir yaz kaleme kaldı. 8 adımda başarıya giden yol tek tek anlatıldı. İşte öğrencilere ve ailelerine eğitim dönemlerinde rehberlik edecek 8 altın kural:

“İnsanın mutlu olması için önce neyden nasıl ve ne kadar mutlu olacağını bilmesi gerekiyor. Bunun ilk adım ise kendini tanımaktır. Bir şeyi başarmak için ortada gözle görülür bir hedef olmalıdır.

Hedeflerinizi belirlerken kendinize şu soruları sorun.

1 sene sonra nerede olmayı hayal ediyorum?

5 sene sonra nerede olmayı hayal ediyorum?

10 sene sonra nerede olmayı hayal ediyorum?

Hayallerinizi sınırlandırmayın. Hayallerimizin bir zinciri yoktur. Ne kadar büyütmek isterseniz o kadar büyütebilirsiniz. Bu durumun tek bir düşmanı vardır: bahaneler.

Bu hayallerimizi gerçekleştirmemek için gerçekten önümüzde engeller var mı? Yoksa biz hayallerimize ulaşmak için emek göstermekten kaçıp bahaneler mi üretiyoruz?

Hayallerimize ulaşmak için izlememiz gereken adımlara bir bakalım.

İlk adım: Kendini Tanı

Kendinize uzaktan bakın. Görünen ile gerçek benliğiniz arasında farklar var mı? Neyi arzuladığınıza ve nerede olmak istediğinize sizden daha iyi karar verebilecek biri var mı? En yakınlarınızdan, ailenizden yardım alın ve ihtiyacınızın ne olduğuna karar verin.

İkinci adım: Hayal et

Her şey kalpte ve beyinde başlar. Hayal etmeye cesaret etmeli ve onun gerçekleşmesinin mümkün olduğuna inanmalısınız. Kendinize “Ya olursa?” sorusunu düşünmek için zaman verin. Büyük düşünün ve negatif düşüncelerin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

Üçüncü Adım: İnan

Evet, hayaller büyük olur; hatta bazen yeteneklerinizin üzerinde görünür. Fakat aynı zamanda inanılır olmaları gerekir. “Koşullar sağlanır ve yeterince çabalarsam, büyük bir hayal olsa da gerçekleşebilir!” diyebiliyor olmalısınız.

Dördüncü adım: Gözünde canlandır!

Büyük başarılara sahip insanların bir alışkanlıkları vardır. Kendilerini hayal ettikleri yerde canlandırırlar.

Beşinci adım: Söyle

Birçok hayalin bir yere varamamasının sebebi sahibinin tamamını kendine saklamasıdır. Böyle bir hayal sadece zihnin içinde yaşayan bir hayaldir. Hayalini gerçekleştirmek isteyen kişi, hayalini birçok kişiye anlatmalıdır. Çünkü söylemeye devam ettiğimiz şeye daha fazla inanmaya başlarız.

Altıncı adım: Planla

Tüm hayaller plana dönüşmelidir. Hayal gerçek olmaz. Oturup düşünmek ve başarmak için strateji belirlemek gerekir. Planı parçalara ayırıp detayları düşünerek yapılabilir hale getirmek önemli bir kısmıdır. Gerçekleştirilecek kısımların her biri için bir zaman belirleyip, adım atmalısınız.

Yedinci Adım: Çalış

Başarı hiçbir zaman kolay elde edilmemiştir. Kendinize verdiğiniz kısa süreçli görevler, zamanla çarpıldıkça, uzun süreçli görevlerinizle eşdeğer olacaktır. Hedefiniz üzerinde her gün çalışırsanız, sonunda hayalinizi gerçekleştirirsiniz.

Sekizinci adım: Keyfini Çıkar

Hayalinizi gerçekleştirdiğinizde ve onu yaşadığınızda, keyfini çıkardığınızdan emin olun. Tabi ki, geçtiğiniz süreçlerden de keyif almaya bakın.

KÖK Kurs Rehberlik Birimi.

Muhabir: HURİ AFACAN