Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında ilimizde meydana gelebilecek orman yangınlarının önlenmesi ve olası bir yangında kurumlar arası iş birliğinin sağlanmasına yönelik “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı” gerçekleştirildi. Bolu Valisi Erkan Kılıç; "Vatandaşlarımızdan beklentimiz, ormanların zarar vermeyecek şekilde kullanılması. Yangın olabilecek noktalarda ateş yakılmamasını, yangına sebebiyet verecek faaliyetlerden uzak durmalarını özellikle istiyoruz” dedi.

Toplantıya Bolu Valisi Erkan Kılıç, Vali Yardımcısı Abdullah Şen, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Avcı, Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk ile ilgili kurum ve kuruluşların katıldı.

Ülkemizde orman varlığının yüksek olduğu ilimizde çıkması muhtemel orman yangınlarının önlenmesi, orman yangınlarına en kısa sürede müdahale edilebilmesi ve en az zararla söndürülebilmesi ile kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin etkinleştirilebilmesi amacıyla düzenlenen Orman Yangınları İle Mücadele Toplantısı, Vali Erkan Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte havaların ısınmasına bağlı olarak ilimizde meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler ve yangın esnasında yapılacak müdahale çalışmaları görüşüldü.

“HAVALARIN ISINMASIYLA RİSK ARTIYOR”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, özellikle son yıllarda yaşanan iklim değişikliğiyle orman yangınlarından artış gözlemlendiğinin altını çizerek; “Havaların ısınmasıyla beraber risk artıyor. Bu yıl yaz döneminin çok sıcak geçeceği beklentisi var.  Haziran ayı sıcaklıkları normalin üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla uzmanlarında belirttiğine göre bu yaz çok sıcak geçecek. En fazla dikkat edeceğimiz konulardan bir tanesi de orman yangınları.”  dedi.

“ORMAN YANGINLARINDA İLİMİZDE CİDDİ ARTIŞ OLDU”

Sıcak havalarda dikkat edilecek en önemli konulardan birinin de orman yangınları olduğunu vurgulayan Kılıç, “İlimizin %65 orman. Türkiye’de en yoğun orman alanının olduğu iller sıralamasında Bolu ilk sırada yer alıyor. Son 2 yıl içerisinde de orman yangınlarında ilimizde ciddi artış oldu. Daha önceki yıllarda görülmeyecek kadar orman yangını ile karşılaştık. Yaşanan bu iklim değişikliği ile beraber bizlerde orman yangınları konusunda tedbirlerimizi gözden geçirip daha da sıkı tedbir almamız gerektiği inancındayız” şeklinde konuştu.

“ORMANLARIMIZI KORUMA ZORUNDAYIZ”

Orman yangınlarıyla mücadele konusunda vatandaşlara da büyük görev düştüğüne işaret eden Vali Kılıç; “Vatandaşlarımız yaz döneminde özellikle açık alanlarda aileleri ile de piknik yapmak istiyor. Buda bir ihtiyaçtır farkındayız ama ormanları da bir şekilde korumak gerekmekte. Bu hem ilimizin aynı zamanda ülkemizin önemli konusu. Dolayısıyla önceki yıllarda olduğu gibi orman yangınlarıyla mücadele konusunda ilimize yönelik olarak alınacak tedbirleri gözden geçirip karar altına alacağız.” İfadelerine yer verdi.

“YANGINA SEBEBİYET VERECEK HER FAALİYETTEN UZAK DURULMALI”

Vali Kılıç, yangınları söndürmenin büyük bir emek ve maliyet gerektirdiğine de dikkat çekerek; “Vatandaşlarımızdan beklentimiz ormanları zarar vermeyecek şekilde kullanılması herhangi bir yangın olabilecek noktalarda ateş yakılması veya yangına sebebiyet verecek faaliyetlerde uzak durmalarını istiyoruz. Çünkü yangın meydana geldikten sonra yangını söndürmek büyük bir emek ve maliyet istiyor. Çok şükür şimdiye kadar çıkan yangınlarda orman bölge müdürlüğü, jandarma, emniyet, itfaiye personellerimiz can siperhane görevlerini yaptılar, yapmaya devam ediyorlar.  Özellikle yaz dönemi havalar sıcak yangına neden olacak en ufak ayrıntıyı düşünüp tedbir almakta fayda var” diye konuştu.

Vali Kılıç'ın konuşmasının akabinde Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, geçen yıllarda bölgede meydana gelen orman yangınları ve bu yıl alınması gereken tedbirler hakkında sunum yaptı.

Muhabir: Aslı Akış