(HABER MERKEZİ) - Son dönemde birçok işletme, ödemelerin doğrudan IBAN hesabına yapılmasını tercih ediyor. Ancak, uzmanlar bu yöntemin büyük zararlarından bahsederek 'Sakın IBAN üzerinden para göndermeyin' diyerek uyarıyor. Aksi takdirde, beklenmedik şekilde suçun içinde bulunabilirsiniz.

Bu yöntem ile banka ve POS cihazı komisyonundan kaçan mükelleflerin kazançlarını kayıt dışı hale getirdiği belirtildi. Vergi müfettişlerinin şikayetler üzerine kart ile ödeme almak yerine IBAN'a havale isteyen işletmeleri takip altına aldığı ifade edildi. İşletmelerin IBAN'a havale yolunu kullanarak fiş ve fatura düzenlemekten kaçındığı bildirildi.

Buna göre sürekli farklı kişilerden hesaplara para gönderilen banka hesabı sahiplerine ceza uygulanacağı kaydedildi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın kazançları ile harcamaları arasında uyum olmayan kişilere yönelik analizlerini hızlandırdığı kaydedildi.

Maliye'nin kayıt dışı ile mücadele kapsamında çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekilirken; alınan önlemler ile KDV, gelir ve kurumlar vergisinde kayıpların önüne geçilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

BÜYÜK RİSK ALTINDA!

Özellikle kuaförlerden giyim mağazalarına kadar birçok esnaf, komisyon ödememek için kredi kartı yerine doğrudan IBAN üzerinden ödeme almayı tercih ediyor. Bu durum, tüketiciler için ciddi riskler oluşturuyor.

Ancak, uzmanlar IBAN üzerinden ödeme yapmanın, kara para aklama veya uyuşturucu ticareti gibi suçlara aracılık etme riskini artırabileceğini vurguluyor. Bu durum, işletmelerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu olduğunu vurguluyor.

IBAN'A PARA GÖNDERMEYİN!

Uzmanlar, "IBAN üzerinden para göndererek, bilmeden de olsa suça ortak olabileceğinizi" belirtiyor ve kara para aklama yöntemlerinden birine dikkat çekiyor.

Örneğin, binlerce kişiye dağıtılan paralar, işletmeler aracılığıyla sisteme sokulabilir ve eğer işletmenin IBAN'ına para gönderirseniz, bu süreçteki bir aktör olarak suçlanabilirsiniz şeklinde uyarıda bulunuyor.

ONLİNE ALIŞVERİŞTE IBAN'A ÖDEME YAPANLAR DİKKAT

Özellikle online alışverişlerde IBAN'a ödeme yaparken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, dolandırılma riskinin yüksek olduğunu ifade ediyor.

Editör: Ebru Buket EKE