(Haber: Oğuzhan Eke) - Sülüklügöl’de meydana gelen olaya ilişkin basın açıklaması yapan tabiat parkı işletmecisi, çocuklarıyla balık tutmaya gelen Adem Karahan’ın yasak ekipman kullandığını ifade etti.

Bolu’nun Mudurnu ile Sakarya’nın Akyazı ilçeleri arasında bulunan Sülüklügöl Tabiat Park’ında çocuklarıyla birlikte balık tutma isteyen Adem Karahan’ın sosyal medyadan yayımladığı video Türkiye gündemine düştü. Videoda, Karahan ailesinin, tabiat parkı işletmecisi tarafından engellenmeye çalışıldığı ifade edildi. Türkiye’de büyük yankı uyandıran paylaşım sonrasında Sülüklü Göl Tabiat Parkı işletmecisi Ala Glamping tarafından basın açıklaması yapıldı.  Basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“UYGULAMA FAALİYETLERİ BELİRLENEREK OLTA BALIKÇILIĞI YAPTIRILMASI AMAÇLANMAKTADIR”

“Uzun Devreli Gelişme Planının Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi başlığı altında da belirtildiği gibi hedeflenen; tabiat parkındaki göllerde balık popülasyon büyüklüğünün optimum seviyeye ulaşması halinde; mevcut su ürünleri sirküleri çerçevesinde ve ‘Tabiat Parkı Göllerini Koruma Programı’ kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü izni ile sportif olta balıkçılığı yaptırmaktır. Bu amaçla göllerin kenarlarında ahşap veya doğal malzeme kullanılarak balık tutma cepleri oluşturularak ve uygulama faaliyetleri belirlenerek olta balıkçılığı yaptırılması amaçlanmaktadır.

“DİLEKÇEMİZİ KURUMA İLETEREK OLUR YAZISI ALINMIŞTIR”

Ancak tabiat parkının işletilmeden önceki yıllarda kontrolsüz ve bilinçsiz avlanma nedeniyle balıkçılık için yeterli balık popülasyonunun en düşük seviyenin bile altında olduğu görülmüştür. Balık stokunun dışarıdan desteklenmesi ve geçici av yasağı uygulanması gerektiğini içeren dilekçemizi kuruma ileterek olur yazısı alınmıştır.

“BALIK YAVRUSU SALIMI FAALİYETLERİMİZ DE DEVAM ETMEKTEDİR”

Bu gelişmeler ve av yasağı bir kaç yıl içerisinde gölün canlanmasına adeta bir akvaryum haline gelmesine neden olmuştur. Her yıl balık yavrusu salımı faaliyetlerimiz de devam etmektedir. Alanımız güzel olduğu kadar küçük bir kullanım bölgesine ve kıyı hattına sahiptir. Bu nedenle tüm ziyaretçilerin aynı anda keyifle vakit geçireceği bir düzende ve planda olunması gerekmektedir. Planlama aşaması devam etmektedir.

“BİZ DE BALIK SEVDALISIYIZ O YÜZDEN BURADAYIZ”

Sözleşme konumuz olan sportif balıkçılık faaliyetine başlama niyetiyle dilekçe verilmiştir. Ayrıca sahada ve kıyıda balıkçılık ile ilgili yapılması gereken düzenlemeler için talebimiz ilgili kuruma iletilmiştir. Kurumların görüşleri doğrultusunda örnek bir balık avlama faaliyetini hayata geçirmek şüphesiz ki hepimizin hedefi ve hayalidir. İsmimizdeki Ala kelimesi alabalıktan alıntıdır. Logomuzda bile alabalık resmedilmiştir. Biz de balık sevdalısıyız o yüzden buradayız. Avrupa iç sularında uygulanan ve büyük keyif ile yapılan olta balıkçılığının güzel bir örneğini ülkemize kazandırmanın heyecanıyla mücadele ediyoruz.

“PROVAKATİF BİR PLANLA KARŞIMIZA ÇIKIYOR”

Bu açıklama defalarca videolarda görünen Adem Karahan adlı şahsa bizzat yapılmıştır. 2023 yaz aylarında da aynı buna benzer bir provakatif eylemde görevliye mukavemet ederek parka giren ve huzuru bozma girişiminde bulunan şahıs jandarma tutanakları ile kayda alınarak faaliyetlerine son verilmiştir. Bu yıl daha da provakatif bir planla karşımıza çıkıyor. Olay sabahının gecesinde jandarma ve milli parklar görevlileri şahitliğinde sulh olduğumuz ve söz aldığımız halde ertesi gün sözünde durmayarak alanın huzurunu kaçırmış ve usulsüz avlanma faaliyetlerine devam etmiştir.

“YASAK EKİPMAN KULLANDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR”

Kenarda bir yerde çocuklar eğlensin diye bir adet olta atacağını söylemiş ancak tespitimizde birden çok olta ve yasak ekipman kullandığı görülmüştür. Kesinlikle para talep edilmemiştir. Konu asla para değildir ve asıl konu yazışmaların neticelenmemesi, gerekli olurların beklenmesi ve düzenlemelerin hayata bu nedenlerle geçmemesidir. Kendisine açıklanmış ancak anlatılamamıştır. Faaliyeti sonlandıracağına söz verip devam etmesinin iyi niyet içermediğini gördük görüyoruz. Olay anında hiç kimseye hiç kimseden fiziki bir müdahale yapılmamıştır suya atılan taşların hiç birisi kimseye zarar vermemiştir. Hiç kimseden ne de bir çocuktan gözyaşı akmamıştır. Hatta çocuklar da bir süre sonra taş atarak eğlenmiştir. Üzücü olan ise miniklerin bu demagojiye alet edilmesidir. Şahsın aynı olayda tarafıma tehdit ederek bağırmasını içiren olay yeri videoları, birçok noktada usulsüz avlandığını içeren videolar ve önceki gecenin olay yeri tutanakları kanıt olarak daha sonra ilgili makamlara sunulmak üzere saklıdır. Mevcut durumda veri toplamaya devam ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Muhabir: Oğuzhan Eke