Bolu Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, “TarımCebimde” ve hayata geçirilen Çiftçi Kayıt Sistemiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Haber: Yasin Celal Torun

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin 2 Ocak'ta tanıtımını yaptığı “TarımCebimde” uygulaması ve Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının e-devlet üzerinden alınması hem çiftçinin hem de bürokrasinin işini kolaylaştırdı.

Tarımsal üretimle ilgili iş ve işlemlerin, cep telefonu üzerinden tek tuşla yapılabilmesine imkan sağlayan "Tarım Cebimde" mobil uygulamasına "Evcil hayvan" modülü eklemesi hayvanseverlere büyük kolaylık sağladı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Bakanlığımızın insan odaklı çalışma prensibine esasen geliştirdiği ve üreticilerimizin hizmetine sunduğu uygulama ile üreticilerimiz iş ve işlemlerini, işlerinin başında oldukları kıymetli zamanlarını harcamadan ceplerinde taşıdıkları akıllı telefonları ile kolaylıkla gerçekleştirebileceklerdir. Çiftçinin ve üreticinin iş ve işlemlerine kolaylık sağlayan mobil uygulamada hayvan sever vatandaşlarımızda can dostları hakkında iş ve işlemlere ulaşabilme imkanına kavuştu. Uygulama üretici odaklı gelişmeye devam edecektir.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ’nin üzerinde önemle durduğu proje ile tarım dijital dönüşüm çağında yeni bir boyut atlayacaktır. Üreticilerimizi en kısa zamanda uygulamayı indirerek aktif bir şekilde kullanmaya davet ediyorum.  Üreten Türkiye’mizin Üreten Şehri Bolu’nun üreten üreticilerine hayırlı olsun” dedi.

Çiftçiler, 1 Ekim'de yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliği sayesinde, başvurularını e-devlet üzerinden birkaç dakikada yapabiliyor.

Uygulamada;

•          Bitkisel Üretim,

•          Hayvansal Üretim,

•          Desteklemelerim,

•          E-Devlet Hizmetleri,

•          Destek Takvimi,

•          Eğitim- Yayın, 

•          Faydalı Bilgiler

•          Balıkçılık ve su ürünleri menüleri yer almakla birlikte;

Eklenen evcil hayvan modülü de hayvan severlere modül üzerinden, özellikle çip ve pasaport başta olmak üzere, evcil hayvanlarının veterinerleri tarafından işlenmiş aşılar dahil tüm bilgilere erişebilme, mikroçipli ev hayvanı kaybolan kullanıcılar da kayıp bildiriminde bulunabilme imkanları sağladı.

Uygulama sayesinde üreticiler, daha önce hayvanlara ilişkin doğum, ölüm, düşen küpe bildirimleri ve ÇKS belgesi alma gibi Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine giderek yapabildikleri iş ve işlemlerini akıllı cep telefonu uygulaması sayesinde gerçekleştirebiliyor. Hem zamandan hem de maddi imkânlardan tasarrufu sağlayan mobil uygulamaya, ülke genelindeki çiftçiler tarafından ilgi giderek artıyor.

"TarımCebimde" mobil uygulaması; App Store, Google Play ve AppGalery mobil mağazalarından indirilebiliyor.