(HABER: ASLI AKIŞ)- Bolu Valisi Erkan Kılıç, sanayicilerin, iş insanlarının ve üretim yapan tesislerin çevre kirliliğinin önlenmesi adına gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirterek, Bolu’daki akarsu ve derelerin durumuna dikkat çekti. Özellikle beyaz et üretim tesislerinin çevreye verdiği zarara vurgu yaptı.

Sanayileşme, teknolojinin kullanımı, nüfus artışı ve enerji tüketiminin çevreye kirlilik olarak döndüğünü belirten Kılıç, temiz su, toprak ve havanın insan yaşamı için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

"BOLU'DAKİ DERELERİMİZ İYİ DEĞİL"

Bolu'da bulunan akarsu ve derelerin iyi durumda olmadığına işaret eden Vali Kılıç, “Maalesef birbirimizi kandırmayalım Bolu'daki derelerimiz iyi değil. Gerede'de deri arıtma organize sanayi bölgemiz var. Oradaki sanayimiz de para kazanıyor. Biraz az kazansın tesislerini kursunlar. Bolu'da belediyemizin arıtma sistemi var. Kapasitesi çok küçük. Bolu'da sanayilerin bir kısmı tesislerin bir kısmı belediye şebekesine verilmiş. Sonuçta da Büyüksu Deresi ortada, maalesef kirletiliyor. Gerede hep hep ön plana alınıyor ama Büyüksu Deresi de iyi durumda değil. Kendimizi kandırmayalım.” İfadelerine yer verdi.

“TAVUK ATIKLARI NEREYE GİDİYOR”

Kılıç, kirlilik yaşanan bölgelerde başta beyaz et üretim tesislerinin olduğuna vurgu yapan Vali Kılıç; Türkiye'nin beyaz et sektörünün üçte biri burada. Bütün tavuk sektörünün üçte bir eti Bolu'da üretiliyor. Bunun atıkları nereye gidiyor. Bu tesisler bunun tedbirini alacak. Bunların ayrı ön arıtması olması gerekir. Bunu yapmamız gerekiyor. Belediyenin arıtma sistemi çökmüş” dedi.

“GEREKLİ CEZAİ İŞLEMLER YAPILIYOR”

Vali Kılıç, gerekli yaptırımların uygulandığının da altını çizerek; “Gerede'de aynı şekilde Dericilikle ilgili olarak tesisler var. Önceden bir arıtma sistemi kurulmuş o da uygun bir şekilde yapılmamış. Vatandaş, köylü bağırıp çağırıyor, dert yanıyor kurtarın bizi diyerek. Bununla ilgili olarak elimizden gelen gayreti yapmaya çalışıyoruz. Kapatma yapılıyor, cezai işlemler uygulanıyor. Yapılmaya da devam edilecek. Bu ülke, bu vatan bizim. Bazıları fazla para kazanacak diye bu toprakları, suyu, havayı kirletemeyiz.” Şeklinde konuştu.

Muhabir: ASLI AKIŞ