Haber Merkezi

Buluşmada öğretmenlerle bir araya gelen Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, her fırsatta öğretmelerle yan yana geldiklerini anımsatarak sahanın sorunlarını eğitimin asli unsuru olan bizzat öğretmenlerden dinleyerek çözüm geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Tekin Şöyle devam etti: "Öğretmenlerimizin il içi ve iller arası atamalarda ikinci bir yer değiştireme hakkı tanınması ile mazerete bağlı yer değiştirme konusunda il millî eğitim müdürlüklerinin emrine atanması işlemlerini öğretmenler odası buluşmalarımızda gündeme gelmesi üzerine gerçekleştirdik."

Son olarak depremden ağır etkilenen illerdeki öğretmenlere tanınan "iller arası mazerete bağlı yer değiştirme hakkı"nın da yine bu buluşmaların sonucunda tanındığını kaydeden Tekin, Bakanlık olarak tüm imkânlarıyla öğretmenlerin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Öğretmenler odasını çok önemsediklerini dile getiren Tekin, yeni bir konsept geliştirerek okullardaki tüm öğretmen odalarını yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

Daha sonra tek tek söz alarak duygu düşünce ve beklentilerini dile getiren öğretmenler ise derslere cep telefonlarının alınmaması, devamsızlık ve sınıf tekrarı gibi konular başta olmak üzere 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin genelgedeki kararları memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler.

İşte toplantıda dile getirilen önemli duyurular:

1. İlkokullarda Test Sınavlarına Son

Bakan Yusuf Tekin, ilkokullarda test sınavlarının artık yapılmayacağını açıkladı. Bu, öğrencilerin daha rahat ve stresiz bir eğitim süreci geçirmelerine yardımcı olacak.

2. Veliler Okula Randevu Saati Dışında Giremeyecek

Veliler, öğrenci randevu saatleri dışında okula giriş yapamayacaklar.

3. İlkokullarda Müzik, Resim ve Beden Eğitimi Dersleri

Müzik, resim ve beden eğitimi dersleri artık ilkokullarda da yer alacak.

4. Yönetici Atama Takvimi Değişiyor

Yönetici atama takvimi, önümüzdeki yıl yaz aylarında sona erecek. Ayrıca, yönetici atama sürecinde değişiklikler yapılacak.

5. Beyaz Önlükler 24 Kasım'a Yetişiyor

Bakan Tekin, öğretmenlere verilecek beyaz önlüklerin 24 Kasım'dan önce dağıtılacağını müjdeledi.

6. Yönetici Değerlendirme Kriterleri Güncelleniyor

Yönetici değerlendirme kriterlerinde değişiklikler yapılacak.

7. Ortak Yazılı Sınavlar Üzerinde Çalışmalar Sürüyor

Ortak yazılı sınavlar için çalışmalar devam ediyor.

8. Alan Değişikliği Kılavuzu KPSS'ye Göre Düzenlenecek

Alan değişikliği kılavuzu, KPSS sonuçlarına göre düzenlenecek.