(HABER: ASLI AKIŞ )- İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, BAİBÜ 2023-2024 akademik yıl açılış törenine gönderdiği mektubunda duygusal ifadelerle amcası merhum İzzet Baysal’dan bahsederek, İzzet Baysal Vakfının bugüne kadar eğitim, sağlık alanlarında Bolu’ya sunduğu hizmetleri aktardı.

 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) 2023-2024 Akademik Yılı açılış töreni önceki dönem TBMM Başkanı, son Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Programda, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın mesajını okumak üzere İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Yamaner kürsüye geldi.

 “CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN”

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayarak mektubuna başlayan Ahmet Baysal; “Bu sene tüm ulus olarak, büyük bir coşkuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılını kutluyoruz. Bu güzide vatanı bizlere armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.  Cumhuriyetimizin 100. yılı Kutlu olsun” dedi.  

“İÇİNİZDEN NİCE BAYSALLAR ÇIKACAĞINA YÜREKTEN İNANIYOR VE SİZLERİ SEVİYORUM”

Mektubunda gençlere de seslenen Ahmet Baysal;  “Sevgili gençler; Üniversitemizin kuruluş yılından itibaren son 30 yıldır tüm akademik yıl açılış programlarının tamamına bizzat katıldım. Sizlerin arasında olmayı çok istememe rağmen, ilk kez bu yıl, sağlık nedenlerimden dolayı aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizi tercih ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.   Her katıldığı Akademik yıl açılış ve mezuniyet töreninde gözyaşlarını tutamayan ve “İçinizden nice Baysallar çıkacağına yürekten inanıyor ve sizleri seviyorum.” diyerek siz gençlere olan güvenini ve umudunu her zaman belirten rahmetli amcam İzzet Baysal’ı rahmet, minnet ve özlemle anıyorum” şeklinde konuştu.

“HUKUK FAKÜLTESİ BİNASINI BİTİRMİŞ VE DEVLETİMİZİN HİZMETİNE SUNABİLMENİN SEVİNCİ İÇİNDEYİZ” 

Hukuk Fakültesi binasını bitirmenin ve devletin hizmetine sunabilmenin sevinci içinde olduğunu da belirten Baysal; “Sayın Başbakanım,  İzzet Baysal Vakfı olarak, dört sene önce sizin de katıldığınız temel atma töreninde yapımını üstlendiğimiz; Hukuk Fakültesi binasını bitirmiş ve devletimizin hizmetine sunabilmenin sevinci içindeyiz.   Amcam İzzet Baysal, Bakanlar Kurulu’nca, 4 Ekim 1994 Tarihinde “T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası” İle dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel Tarafından onurlandırılmıştır.   İzzet Baysal Vakfımız ise bu gururu 02 Mayıs 2006 Tarihinde “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” verilerek onurlandırılan İlk Vakıf olarak tarihe geçmiştir.

“HUKUK FAKÜLTESİ” RAHMETLİ AMCAMIN SAĞLIĞINDA BİZLERDEN SON VASİYETİYDİ”

Bundan 31 yıl önce 1992 yılında kurulan, ismini taşıyan, 7 binanın protokolünü imzalayarak başlayan bu hikaye bugün 35.000 in üzerinde öğrencisi ile büyük bir eğitim ve öğrenim ordusu olmuştur.  Bugün Vakfımızın üniversitemize armağan ettiği 36. eseri olan “Hukuk Fakültesini”  Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle  devletimize teslim edeceğiz.   Boluluların çok iyi bildiği gibi “Hukuk Fakültesi” rahmetli amcamın sağlığında bizlerden son vasiyetiydi.   Bugün açılışını yapacağımız hukuk fakültesi devletimizi armağan ettiğimiz 146. Eserimizdir” ifadelerini kullandı.

 İZZET BAYSAL VAKFI’NIN EĞİTİM VE SAĞLIK YATIRIMLARINI ANLATTI

Ahmet Baysal; “Ana amacı Devletimize Eğitim ve Sağlık alanında hayırlar yapmak olan Vakfımızın son 5 yılda bitirip teslim ettiği Mengen İzzet Baysal aşçılık ve gastronomi eğitim Kampüsü'nün (10.900 metrekare) ve hukuk fakültesinin (8900 metrekare) olarak tamamlanmıştır. Bugün ki rayiçlerle inşaat maliyetleri yaklaşık 400 milyon TL'dir. Aynı zamanda İnşaat mühendisi olmam sebebiyle, bugüne kadar tüm inşaat sahalarını yerinde incelediğimi belirtmek isterim.  

“DEPREM SONRASI ACİL EYLEM PLANI UYGULADIK” 

6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem yardımları kapsamında depremzede vatandaşlarımızın acısına ortak olduk. Vakıf olarak yönetim kurulu kararı ile hemen deprem sonrası acil eylem planı uyguladık.   3 milyon lira ek yardım bütçesi onayladık. Yönetim kurulu olarak deprem bölgesine giderek Valimizin koordinatörlüğünde 26 adet çift odalı, tam teçhizatlı ve yalıtımlı konteyner ve 4 adet prefabrik sınıf yaptırarak Adıyaman Besni ilçesine, depremzede vatandaşlarımızın kullanımı için gönderdik.  

“İZZET BAYSAL AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNİ KAZANDIRDIK”

147. eserimiz olan “İzzet Baysal Aile Sağlığı” merkezini 2023 Kasım ayı sonunda Sağlık müdürlüğümüzle devir teslim protokolü imzalayarak armağan edeceğiz.  Sağlık merkezi 414 metre kare ve 6.132.000 lira karşılığı ihale edilmiştir.  

2023 yılında başta İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer Hastanelerimizin ihtiyaç duyduğu medikal cihazların alımı yapılmıştır. Toplam da 14 kalem olan bu malzemeler için yaklaşık 8.500.000 TL ödeme yapılmıştır.  

“AKADEMİK BAŞARILARIN GELİŞİMİ İÇİNDE KATKI VERMEKTEYİZ”        

2023-2024 eğitim öğretim yılında burs vereceğimiz öğrenci sayısı 235 kişidir. Üniversitemiz akademisyenlerinin yaptıkları çalışmaların uluslararası akredite dergilerde yayınlanma başarısını gösterenlerin teşvik ödüllerimiz yine devam edecektir. Üniversitemizin fiziki gelişimine verdiğimiz büyük desteklerin yanında akademik başarıların gelişimi içinde katkı vermekteyiz.  

“DEVLETİM VARSA BEN VARIM DÜSTURUYLA HAREKET EDİLDİ”

Ayrıca tüm dünyada 2020 yılında baş gösteren korona virüs salgını ve pandemi nedeniyle devlet hastanelerimizde kullanılmak üzere solunum cihazı satın alması, Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi ile iletişime geçerek tespit edilen ihtiyaç sahibi 1.000 aileye maddi destek ve gıda yardımında bulunduk. Milli dayanışma kampanyasına bağış, 100 öğrenciye uzaktan eğitim nedeniyle tablet satın alımı yaptık.   Vakfımızın kurucusu, ilimizin manevi babası İzzet Baysal, devletim varsa ben varım düsturuyla hareket etmiş ve yaptığı tüm hayırları devletine şartsız armağan etmiştir. Yaptığı hayırların yönetimine hiçbir zaman karışmamıştır.   Vakfımızın tek beklentisi devletimize armağan edilen bu eserlerin işin ehli yöneticiler tarafından sahip çıkılması başarılı ve liyakat esası ile yönetilmesidir” dedi.