Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında, ilkesel bir karar aldığını vurgulayarak Gazeteciler Cemiyeti'ne Üye olmayan bir muhabiri dışarı çıkardı. Özcan, “Gazeteciler Cemiyetine üye olmayan arkadaşlarımızı ben gazeteci olarak kabul edemem. Bu mesleğin onurunu, şerefini, haysiyetini korumak lazım” dedi.

Haber: Aslı AKIŞ 

 Borazanlar Mahallesi’ne yapılacak cami hakkında basın açıklaması yapmaya hazırlanan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, toplantıya ilginç bir soru ile başladı. Toplantıya gelen muhabirlere, “Aramızda Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olmayan arkadaşımız var mı?” şeklinde bir soru ileten Belediye Başkanı Özcan, üye olmadığını belirten genç bir muhabiri salondan çıkardı.

 “GAZETECİLER CEMİYETİ ÜYESİ OLMAYAN ARKADAŞIMIZ VAR MI?”

Konuyla ilgili bir açıklama da yapan Başkan Özcan, cemiyete üye olmayanı gazeteci kabul etmeyeceğini belirterek, “Aramızda Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olmayan arkadaşımız var mı? O zaman kardeşim ilkesel bir karar. Seninle ilgili bir durum değil. Ben Cemiyeti Üyesi olamayan arkadaşlara açıklama yapmayacağım konusunda ilkesel bir karar almıştım. Senin şahsınla ilgili bir konu değil. Beni anlayışla karşılarsan sevinirim. Çünkü Gazeteciler Cemiyeti’yle böyle bir konuda konuşma yaptık. Şahsına alınma lütfen olur mu? Bunu hep söylüyorum gazetecilik bir meslektir arkadaşlar. Kardeşimize kişisel bir saygısızlığımız olmaz. Ama bir bakkal bile ruhsat istediğinde ona soruyoruz ‘Bakkallar odasına üye oldun mu?’ diye o yüzden Gazeteciler Cemiyetine üye olmayan arkadaşlarımızı bu anlamda ben gazeteci olarak kabul edemem” dedi.

“MESLEĞİN ONURUNU, ŞEREFİNİ, HAYSİYETİNİ KORUMAK LAZIM”

Mesleği koruma adına böyle bir adım attığını belirten Özcan, “Kimleri üye yapıp yapamayacağına ben müdahale edemem ama benim kriterim bu. O anlamda bundan sonraki süreçte de Gazeteciler Cemiyeti üyesi olmayan hiçbir arkadaşımıza açıklama yapmayacağım. Bunu da kamuoyunun anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. Bu konuda da Gazeteciler Cemiyetimizin ve gazeteci arkadaşlarımızın bir açıklaması olmuştu. Bu mesleğin onurunu, şerefini, haysiyetini korumak lazım. Önüne gelen ben gazeteciyim diye piyasaya çıkmaması lazım. Be çoğunuzu tanıyorum. Çok eski yıllardan beri. Çekirdekten yetişme insanlarsınız. Dolayısıyla bu konudaki tavrımı da sizlerin anlayışla karşılayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.