Bilişim Haftası etkinlikleri kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin organize ettiği Bilişim Teknolojileri ve Bağımlılık Paneli Kültür Merkezi Pembe Salonda gerçekleştirildi.

Haber: Huri Afacan

Panelde BAİBÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin moderatör olarak yer alırken, BAİBÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selami Özsoy ve BAİBÜ MEDİKO Uzman Psikoloğu Evgin Miçooğulları panelist olarak yer aldı. Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him Genel Sekreter İhsan Ağcan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım’ın yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kesgin: “Dijital Dünyada Güvenli ve Sağlıklı Bir Yaşam Diliyorum”

Panelde açılış konuşmasını BAİBÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin yaptı. Merkezlerinin faaliyetlerine değinen Kesgin, teknolojiyi doğru kullanma ve bilişim okuryazarlığı konularının önemini dile getirdi, kurumların ve kişilerin bilinçlenmesi sayesinde dijital dünyanın güvenli ve sağlıklı biçimde yaşanılmasını temenni ederek konuşmasını bitirdi.

Miçooğulları’ndan Teknoloji ile Bağlanmak Konulu Sunum

Açılış konuşmasının ardından panelin başlamasıyla birlikte moderatör ve panelistler yerlerini aldı. Panelde ilk sunumu Teknoloji ile Bağlanmak konusuyla BAİBÜ MEDİKO Uzman Psikoloğu Evgin Miçooğulları yaptı. Bağımlılığın terim ve kelime anlamlarını aktaran Miçoğulları, teknoloji bağımlılığı konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları aktararak teknoloji bağımlılığı olanlar için çözüm önerilerini dile getirdi.

Özsoy: “Yaşadığımız Dünyada Dezenformasyon Çok Fazla”

Miçooğulları’nın konuşmasını noktalamasının ardından BAİBÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selami Özsoy Bilişim Okuryazarlığı konulu sunumunu yaptı. Özsoy, günümüzde bilişim okuryazarlığının önemli olduğunu belirterek, internetin ve teknolojinin gelişim sürecini katılımcılara aktardı. Özsoy, interneti ve teknolojiyi güvenli bir biçimde kullanmanın gerekliliği, Dijital Yerli, Dijital Göçmen ve Dijital Melez kavramlarının tanımlarını aktardı. Özsoy, dijital bir dünyada yaşanan dezenformasyonlara örnekleriyle dikkat çekerek sunumunu bitirdi.

Moderatör ve Panelistlere Teşekkür Belgesi

Soru cevap bölümü ardından moderatör Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin, panelistler Evgin Miçooğulları ve Prof. Dr. Selami Özsoy’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, BAİBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nevin Çıtak Bilgin ve BAİBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yasemin Yıldırım Usta tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

panel (21)panel (19)panel (20)panel (18)panel (16)panel (17)panel (15)panel (14)panel (12)panel (13)panel (11)panel (9)panel (10)panel (8)panel (6)panel (7)panel (5)panel (3)panel (4)panel (2)panel (1)