Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı ekibi, Myastenia Gravis hastasına videotorakoskopik (kapalı ameliyat) yöntemiyle işlem yaparak bir ilke imza attılar.

Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Başarılı Kapalı Akciğer Ameliyatları ile hastalara derman oluyor. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı ekibi, Myastenia Gravis hastasına videotorakoskopik (kapalı ameliyat) yöntemiyle işlem yaparak bir ilke imza attılar.

Bu ameliyatın bölgede ilk kez uygulandığını belirten Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hacıali Kılıçgün; “Göğüs Cerrahisi ameliyatları günümüzde Dünya’da ve ülkemizde büyük oranda kapalı yöntemle (videotorakoskopik) yapılabilmektedir. Myastenia Gravis hastalığı bulunan bir hastamızın timüs bezi, kapalı ameliyatla (VATS Timektomi) çıkarıldı. Bu ameliyat bölgemizde ilk kez uygulandı. Kliniğimizde ben Doç. Dr. Hacıali Kılıçgün, Dr. Öğrt. Üyesi Osman Yakşi ve Uzm. Dr. Mehmet Ünal’dan oluşan 3 kişilik ekibimizle birlikte Bolu’ya ve çevre illere hizmet vermekteyiz.” dedi.

“KAPALI AMELİYAT AVANTAJLI”

Kılıçgün; “Açık ameliyatlar, kişinin iman tahtası olarak tabir edilen göğüs kafesinin açılmasıyla ve büyük kesilerle gerçekleştirilirken, kapalı ameliyat ise hastanın koltuk altından ufak kesilerle hastanın görüntüsü değişime uğramadan yapılmaktadır. Dolayısıyla kapalı ameliyatlar, hasta için estetik bir yaklaşım olmasının yanı sıra, kapalı ameliyat sonrası hastalar daha kısa zamanda taburcu olup, daha az ağrı hissediyorlar.” diyerek kapalı ameliyatların daha avantajlı olduğunu belirtti.

“SİNSİ BİR HASTALIK”

Myastenia Gravis Hastalığına dair de bilgi aktaran Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hacıali Kılıçgün; “Bu hastalık erkeklerde daha çok 60 yaş üstünde, kadınlarda ise daha çok 40 yaş altında sık görülen, nedeni bilinmeyen otoimmün, ağrısız kas güçsüzlüğüne ve kaslarda kolay yorulmaya neden olan sinsi bir hastalıktır. Konuşma güçlüğü, yutma güçlüğü, boyun ve kollarda, bacaklarda güçsüzlük solunum güçlüğü, göz kapağında düşüklük, çift görme ve çiğneme zorluğu gibi semptomları olan bu hastalık hastanın günlük yaşam aktivitesini düşürmektedir. Hastanemizde başarıyla gerçekleştirdiğimiz kapalı akciğer ameliyatı ile hastalarımızın yaşam kalitesi ciddi oranda yükselip, hastalığın getirdiği zorluklarla baş edebilmektedir.” şeklinde konuştu.

 

Editör: TE Bilisim