Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2018 yılında Bolu Adliyesinin ihtiyaca cevap verecek şekilde hizmete girdiğini belirterek, Bolu'da ceza infaz kurumlarına yönelik planlanan ve hayata geçirilen yatırımlardan bahsetti. Tunç, kentte hükümetleri döneminde 22 yılda, her alanda çok sayıda yatırımın hayata geçirildiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir dizi program ve ziyaretler kapsamında Bolu'ya ziyaret gerçekleştirdi.  Valilik önünde Vali Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Tunç, çiçek takdiminin ardından valilik makamına geçti. Bakan Tunç burada Valilik Şeref Defteri’ni imzalamasının ardından makamda Vali Kılıç ile bir süre görüştü.

"BOLU, TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ İLE ÖNE ÇIKIYOR"

Ziyaretinin ardından Bolu’nun tarihi, turizmi ve kültürel zenginliklerinden övgüyle bahseden Bakan Tunç, Bolu’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Bolu’dayız. Tabiatın kalbi dedi karşılarken çocuklarımız. Gerçekten Bolumuz tarihi, turizmi, kültürü ile zengin bir potansiyele sahip ilimiz. Bolu’da olmaktan duyduğum memnuniyeti de belirtmek isterim.   Bolumuzda hükümetimizin gerçekleştirdiği çok önemli yatırımlar var. 22 yıldan bu yana Bolu’nun merkezi, ilçeleri ve beldelerinde gerçekleşen her alanda yatırımlar var” şeklinde konuştu.

Bolu’da hükümet tarafından gerçekleştirilen önemli yatırımlara da değinen Bakan Tunç; “Adalet Bakanlığına ilişkin yatırım projelerine dair değerlendirme fırsatı bulduk. Bu güne kadar bolumuzda adalet hizmetleri alanında Bolu Adliyemiz 2017 yılında hizmete alınmıştı. 25 bin metrekare kapalı alanı olan Bolu Adliyemiz Bolumuzun ihtiyacına cevap verecek nitelikte hizmete girdi” dedi.

“GEREDE ADLİYESİ İÇİN İNŞAAT BAŞLIYOR”

2013 ve 2021 yıllarında ceza infaz kurumumuza ilişkin yatırımlar oldu. Şu anda yatırım programında olan Gerede Adliyemiz var. Gerede Adliyemizin 1 Eylül 2023 tarihinde proje ihalesini gerçekleştirmiştik ve 27 Eylül’de de müteahhit firmayla sözleşmeyi imzalamıştık. O günden bu yana proje çalışmaları devam ediyor. Şu anda uygulama projeleriyle ilgili de son safhaya geldik ve inşallah tamamladıktan sonra da inşaat programına alarak Gerede ilçemizde depreme dayanıklı bir adliye hizmet binasını kavuşturmuş olacağız” ifadelerine yer verdi.

DÖRTDİVAN'DA ADALET PERSONELİ YETİŞTİRME PROGRAMI BAŞLIYOR

Dörtdivan’da adalet bakanlığına personel yetiştirecek programların Ekrem Doğanay Meslek Yüksekokulu bünyesine eklendiğini belirten Tunç; “Dörtdivan’da özellikle adalet bakanlığına personel yetiştirecek ceza infaz kurumu programı ve adliye ve mahkeme personeli yetiştirecek program Ekrem Doğanay Meslek Yüksekokulu bünyesine eklendi. Ayrıca öğrencilerin yetişeceği ceza infaz kurumu projemizde yer alıyor. Hayata geçireceğiz.” Diye konuştu.

“10 YENİ MAHKEME KURULDU”

Son bir yıl içerisinde Bolu Adliye teşkilatını güçlendirmek için yeni mahkemeler kurduklarını belirten Bakan Tunç; “Yeni mahkemelerin kurulmasını sağladık. Yargının işleyişini hızlandırmak, davaların bir an önce sonuçlanmasını sağlayabilmek için Bolu’muz da 2 sulh hukuk mahkemesi, 3 asliye hukuk mahkemesi, 4 asliye ceza mahkemesi ve bir de infaz ile ilgili toplam 10 mahkemenin kurulmasını sağladık. 24 personelin de atamalarının Bolu’ya gerçekleştirdik. Bu mahkemelerde görev yapacak 8 hakim ve savcının atamasını da 1 yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduk. 2004’de 47 hakim vardı şu anda 85 hakim ve savcıyla yargı hizmetleri burada adaletin tecellisi yolunda teşkilatımız çalışmalarına devam diyor.” İfadelerini kullandı.

Muhabir: Aslı Akış