(Özel Haber: Oğuzhan Eke – Yasin Celal Torun) - Fay hattı üzerindeki Bolu’da, depremlere karşı önlem alabilmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mikro bölgeleme çalışması başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Bolu’da mikro bölgeleme çalışması başlatıldı. Bolu Merkez ilçe, Yeniçağa ve Taşkesti’yi kapsayan çalışmada sona gelindi. Alınan bilgiye göre Yeniçağa ve Taşkesti’de mikro bölgeleme araştırmaları tamamlandı. Bolu Merkez ilçede ise araştırmaların büyük ölçüde tamamlandığı, yakın zamanda elde edilen sonuçların raporlanacağı öğrenildi.

Bolu Mikro Bölgeleme (3)

ÇALIŞMA ELMALIK KÖYÜ’NDE DEVAM ETTİ

Bu kapsamda İzmir’den Bolu’ya gelen bir ekip, Bolu’nun Elmalık Köyü’nde zemin üzerinde çalışmalarına devam etti. 30 metrelik mesafe üzerinde toprağa yerleştirilen kablolar ile zeminin titreşimlere verdiği tepkiler ölçüldü. Çalışma sırasında zemine sert bir balyozla vurularak, toprak üzerinde titreşimler oluşması sağlandı. Toprak üzerindeki hareketlilik ise yere sabitlenen özel sensörlerle bilgisayara kaydedildi.

Bolu Mikro Bölgeleme (5)

“SİSMİK KIRILMA ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”

Çalışma hakkında bilgi veren ekip lideri Jeofizik Mühendisi Esra Çelik, “Şu anda zemin etüdü yapıyoruz, jeofizik ölçümlerimizden sismik kırılma çalışması yapıyoruz. Bolu genelinde bir mikro bölgeleme çalışmamız var. Zeminin sağlamlığını ölçüyoruz, deprem risk analizi için. Zeminin sağlamlığına bakıyoruz diyebiliriz. VS30 dediğimiz bir kavram var. İlk 30 metredeki hızı buluyoruz. Böylelikle zemin sınıflaması adı altında bir sağlamlık derecesi veriyoruz. Tüm Bolu genlinde yapılıyor. Bakanlığa bağlı bir çalışma bu. Biz Bolu Merkez’den gelerek, Elmalık köyüne kadar sürekli ölçü aldık. Yaklaşık 2 buçuk haftadır buradayız” dedi.

Bolu Mikro Bölgeleme (2)

MİKRO BÖLGELEME NEDİR?

Mikro bölgeleme çalışmasının tamamlanmasıyla, deprem kuşağı üzerinde bulunan Bolu’da imar ve yapı stokları yeniden şekillendirilebilecek. Hazırlanacak raporlar ile Bolu’da yeni bir bina yapılmadan önce, zeminde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve depreme karşı alınabilecek önlemler göz önünde bulundurulacak.

Bolu Mikro Bölgeleme (4)

Editör: Oğuzhan EKE