Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk,  bu yıl içerisinde 20 adet yangın meydana geldiğini ve ilk yapılan tespitlere göre yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü söyledi.

foto galeri gif

 Haber: Aslı Akış-Burhan Yeşiltaş

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk,  geçtiğimiz hafta içerisinde Mudurnu ilçesine bağlı Dolayüz köyünde ormanlık alanda çıkan yangın mahallinde gazetecilerle bir araya geldi. burada yangınların sebepleri noktasında bilgi veren Şentürk, yangının soğutma çalışmaları tamamlandığını kaydetti.

 Orman yangınlarıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapanlara yönelik de konuşan Şentürk, orman alanlarının yanar yanmaz hemen programlara alındığını dile getirerek silvikültürel çalışmalar ile ormancılık faaliyetleri yapıldığını vurguladı.

 “YANGINLARIMIZ KONTROL ALTINA ALINDI”

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Ağustos ayında11 yangın meydana geldğini belirterek; ““Göynük, Mudurnu, Çelen, Kıbrısçık, Mengen, Dörtdivan hattında yangınlarımız çıkabilmektedir. Bu yıl itibariyle toplamda 20 adet yangınımız meydana geldi. Ağustos ayı 11 adet yangınımız var. Şimdi bu 11 adet yangınımızın da 5 tanesi yıldırım kaynaklı, 2 tanesi elektrik hatları, bir tanesi ihmal ve dikkatsizlik nedeniyle, 3 tane de nedeni bilinmeyen yangınımız var. Şu an itibariyle şükür yangınlarımız kontrol altına alındı” şeklinde konuştu.

“EL BİRLİĞİYLE BİRLİKTE MUDURNU’DAKİ YANGINI KONTROL ALTINA ALMIŞ OLDUK”

Göynük’te bir yangın takip edildiğinin altını çizen Şentürk, diğer alanlarda soğutma çalışmalarının tamamlandığını aktararak;  “Göynük'te bir yangınımız takip ediliyor. Soğutma çalışmaları devam diyor. Diğer alanlarımızda tamamen soğutma çalışmalarımız tamamlandı ve yangın söndürüldü. Bu yangınlardan bir tanesinin olduğu yerde Mudurnu ilçemizdeyiz. Buradaki yangınımıza da Orman Genel Müdürlüğümüzün hava ekipleri, yer ekipleri ve dış illerden gelen ekiplerin yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız el birliğiyle birlikte buradaki yangını kontrol altına almış olduk” dedi.

“150 HEKTARLIK BİR ALANIMIZ ZARAR GÖRDÜ”

Bolu’da çıkan yangınlarda yaklaşık 150 hektar alanın zarar gördüğünü de vurgulayan Mahmut Şentürk, “İlk yaptığımız tespitler neticesinde yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alanımız zarar gördü. Ama tabii bunun tam tespiti arazi çalışmaları bittikten sonra oluyor. Yangın sonrasında biliyorsunuz zaman zaman kamuoyunda spekülasyonlar yapılıyor. Şunu ifade etmek lazım. Ormanlar zaman aşımıyla mülk edinilemez. Dolayısıyla herhangi bir tecavüz ve işgal söz konusu değil orman alanları yanar yanmaz hemen programlara alınıp gerekli silvikültürel çalışmalar, ormancılık faaliyetler yapılır ve tekrardan doğaya kazandırılır” ifadelerine yer verdi.