5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası münasebetiyle Bolu Valiliği koordinesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kent Meydanı'nda program düzenlendi. Bolu Valisi Erkan Kılıç; “Daha temiz, daha yeşil bir Bolu için, Dünya için en önemli konunun çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması ve çevrenin korunması” dedi.

Etkinliği Bolu Valisi Erkan Kılıç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Oğuzhan Kurt, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından, Dünya Çevre Günü kapsamında Kent Meydanı'nda etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşma yapan Bolu Valisi Erkan Kılıç, çevrenin önemine dikkati çekti.

Vali Kılıç, temiz bir çevre için çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevrenin korunmasının önemine işaret ederek; “Bildiğiniz üzere çevre kirliliği toprak, hava ve suda meydana gelmekte. Bunların üçü de insanoğlunun yaşaması için temiz olması gereken önemli unsurlardır. İnsanoğlunun özellikle aşırı kar etme hırsı, doğayı kullanma hırsı ister istemez çevrede olumsuzluklara sebebiyet veriyor.

“YOL ALMAMIZ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR VAR”

Bolu olarak hep gururla övündüğümüz, doğasının muhteşem olduğu, herkesin gelip görmek istediği Abant, Gölcük, Yedigöller ve 200’ün üzerinde göllerin olduğu orman varlığının toprak alanının %65 denk geldiği çevre ve yeşil anlamında olağanüstü özelliklerin olduğu güzel bir ile sahibiz. Bunun yanında çevre ile ilgili yol almamız gereken önemli noktalar var.” şeklinde konuştu.

“AĞAÇLARI KESİYOR, SUYU VE HAVAYI KİRLETİYORUZ!”

Bolu ve dünya için en önemli konunun çevre kirliğinin ortadan kaldırılması ve çevrenin korunması olduğunun altını çizen Vali Kılıç;  “İnsanoğlu su, toprak ve hava ile yaşıyor, hayatını sürdürüyor. Bunların olumsuz etkilenmesi ister istemez başta insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bolu’ya geldiğimden bu yana çevre konusunda duyarlılığı ortaya koymaya çalıştık. Ağaçları kesiyor, suyu ve havayı kirletiyoruz. Kaynaklarımız sonsuz değil. Bolu’da önemli su kaynakları var. Dünyada yüzde 3’lük bir oran su kaynağı olarak kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç’ın konuşmasının akabinde Orhan Gazi Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencilerince 5 Haziran Dünya Çevre Gününe özel hazırlanan programa geçildi.

İlk olarak 7. Sınıf öğrencilerinden Ahmet Yusuf Yıldız  ‘Bir Yer Düşünüyorum’  adlı şiirini okudu.

Daha sonra Orhan Gazi Ortaokulu halk oyunları ekibinin hazırlamış olduğu gösteri beğeniyle izlendi.

Programın devamında “Orhan Gazi Ortaokulu Çevre Müzik Gurubu” Müzik Öğretmeni Ayseli Şişli eşliğinde müzik dinletisi sundu.

PANDOMİM VE KUKLA GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Pandomim çevre gösterisi ile devam eden etkinlikte “doğa konuşuyor” kukla gösterisi büyük alkış aldı.

ÖĞRENCİLERDEN ÇEVRE İÇİN BİRLİKTE SÖYLENEN ÇEVRE ANDI

Etkinliğin sonunda tüm öğrenciler tarafından çevre andı hep bir ağızdan okundu.

VALİ KILIÇ,  SERGİYİ ZİYARET EDEREK ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Bolu Valisi Erkan Kılıç, program sonrası öğrenciler tarafından yapılan çalışmaları içeren "Sıfır Atık İyi Uygulama Örnekleri" konulu sergiyi ziyaret etti.

Muhabir: Aslı Akış