(Haber: Emrah Sağıt) 9 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete yayımlanan karara göre 'sürücü kursları yönetmeliği değişti.” Direksiyon eğitim saati ve kursa devam etme zorunluluğunu kapsıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Taslağı üzerine meclis çalışma komisyonunda görüşülen taslak kabul edildi. 9 Temmuz 2024 Salı günü yayımlanan Resmi Gazete kararları sonucunda sürücü Kurslarında yeni düzenlemelere gidildi.

Yeni tip kimlik zorunluluğu

-Dezavantajlı bireylerin, kendisine ait veya temin edeceği, standartlara ve engel durumuna uygun başka bir araç ile eğitim alarak sınavlara girebilecekler. Kurslara kayıtlarda yeni tip T.C. kimlik kartı ibrazı zorunlu olacak. Direksiyon eğitimi dersinin ilk dört sınavı sonunda başarısız duruma düşenlerden isteyenlerin, ikinci dört sınav hakkını kullanmak üzere başka bir kursa nakil yapılabilecek. Muvazzaf askerlik görevi, hamilelik, doğum veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunanların sınav haklarının dondurularak mazeret süreleri bitiminde kalan sınav haklarını kullanabilecekler.

Saatler değişti

-07.00 - 18.00 saatleri arasında yapılan sınavların, 07.00 - 21.00 saatleri arasında, millî eğitim müdürlüğünce belirlenecek zaman çizelgesine uygun olarak yapılacak ve her kursiyer için 35 dakikalık uygulama sınav süresinin 40 dakikaya çıkarılacak. Kursiyerlerin geri park uygulamasında koniler arasına tek hamlede girememesi durumunda aynı hamleyi bir kez daha yapabilecekler.

-Sınavlarda, komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit, hakaret veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettirenler, başkasının yerine sınava girenler veya girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava girdiren veya girdirmeye teşebbüs eden kursiyerlerin 5580 sayılı Kanun kapsamında Genel Müdürlükçe yapılan sınavlara beş yıl süre ile katılamaması ayrıca bu kursiyerlerin kayıtlarının beş (5) yıl süreyle Özel MTSK Modülünde dondurulacak.

Dar alan dönüşü

-Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonlarının bir günde 12 kursiyer yerine 10 kursiyerin sınavını yapacaklar. Eğitim ve sınavlarda, otomobil sınıfı için dar alanda en fazla üç hamlede geri dönüş yapma ve tali yolda araç kullanma ile motosiklet grubu için dar alanda dönüş uygulaması yapma hareketleri gelecek. Sınavlarda elektrikli araçların kullanılmasına başlanabilecek.

Muhabir: Emrah Sağıt