reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BÜRO MEMUR SEN İLK KONGRESİNİ YAPTI

BÜRO MEMUR SEN İLK KONGRESİNİ YAPTI
25 Ocak 2020 - 19:49

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Bolu Şubesi Kongresi, Bolu’da hizmet veren bir otelde düzenlendi. Kongrede tek liste halinde yapılan seçimde, Şube Başkanı Erhan Yüceer, tekrar Büro Memur-Sen başkanlığına seçildi. 

HABER: MEHMET FATİH YALINIZ

Büro Memur-Sen Bolu Şubesi kongresine AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, Büro Memur Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya, Memur Sen Bolu İl Başkanı Ahmet Koçak ve sendika üyeleri katıldı.

Kuran’ı Kerim okunması ile başlayan kongre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Divan oluşturulmasının ardından Büro Memur-Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Yüceer, konuşmasını yaptı. Yüceer, şunları söyledi; “Bolu’da mücadele için çıktığımız bu yolda, gün geçtikçe büyüdük, şimdi ise şube olma sayısına ulaştık. İlk kongremizi gerçekleştirmek için bir araya geldik. Bilgi ve teknoloji çağında yaşanan gelişmeler, katılımcı ve çoğulcu yönetimi ön plana çıkarmıştır. Bu ise, örgütlü sivil toplumun önemini bir kat daha arttırmıştır. Bilindiği gibi sivil toplum hareketleri, yasama, yürütme, yargı ve medyadan sonra beşinci güç olarak kabul edilir. Ama maalesef ülkemizde sivil toplum hareketleri gelişmiş toplumların çok gerisindedir. Bugün Avrupa’da her vatandaş, 3 veya 4 sivil toplum örgütüne üyedir. Bu demek oluyor ki, sivil toplum örgütleri çok kuvvetlidir. Bunu fark eden büyüklerimiz Memur-Sen’i kurmuş, ekonomik kazanımların yanında aynı zamanda anti demokratik fikirlerin karşısında dik durmayı bilen sivil toplum bilincinin adeta çimentosu haline gelmiş, 1 milyonu aşkın üyesi ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olmuştur.”

Yüceer’in ardından Memur-Sen Bolu İl Başkanı Ahmet Koçak konuştu. Koçak, “Bu ülkede Memur-Sen baharı, 1992’de Eğitim Bir-Sen, 1995’te Memur Sen’le Akif İnan’ın başlattığı baharlardır. Ülkenin, karanlık koridorlarında kimsenin olmadığı zamanlarda, kutsallarımıza dil uzatıldığı, başörtülülerin üniversite kapılarında turnikelere sıkıştırıldığı, inananların inancını yaşayamadığı, zengin-fakir, açık-kapalı, dindar-dindar olmayan sınıfların yapıldığı bir dönemde toplumun her kesiminin korktuğu ve meydana çıkmadığı bir dönemde Memur-Sen’i kuran rahmetli genel başkanımızdan bugüne kadar bu davaya emek veren vefat etmiş bütün dava arkadaşlarımızı ve özellikle Elazığ’daki depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum, mekanları cennet olsun.” dedi.

Kongrenin devamında bir konuşma da Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya yaptı. Çetinkaya, “Şimdiye kadar çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldık. Genel merkeze geldik, sağ olsunlar büyüklerimizin takdiri ile. Biz iz bırakmak istiyoruz.” diye konuştu.

Çetinkaya’nın ardından AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay konuşmasını yaptı. Doğanay şöyle konuştu; “Bugüne kadar emek veren, katkı veren ve bugün de görevi devralacak olan sayın başkanımın şahsında, yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Yıl 1995, sendikalaşmaya başlandığı tarihe baktığımız zaman, hemen onun akabinde, 2001 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, bu ülkede artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dendi. Anadolu insanının yani bizlerin bu ülkede söz sahibi olmasını istemediler. Başörtülü kardeşlerimizin neler çektiğini, Anadolu insanını nasıl horlandığını, hiçbir yerde hiçbir şekilde göreve gelmemeleri noktasında çaba sarf ettiklerini Türkiye’de beyaz Türklerin, Anadolu’nun elleri nasırlı insanlarını hiçbir yerde, gerek devlet bürokrasisinde, gerek siyasette, söz sahibi olmasını istemediler. Elhamdülillah bugün, birçok kazanımdan bahsedebiliriz ama en önemli kazanımın Anadolu insanının bu ülke için kanını, canını vererek mücadele edenlerin söz sahibi olduğu, devletin bürokrasisinde, TBMM’de ben de varım, köylüyüm ama bu ülkenin yönetiminde artık söz sahibiyim diyebilecek bir noktaya gelmenin en önemli kazanç olduğunu düşünüyorum.”

AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın ise konuşmasına, Elazığ’da meydana gelen depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Aydın şöyle devam etti; “Dün milletvekillerimizle görüştük, özellikle bir anne olarak, vicdanen orada sevgi evlerinde kalan veya devlet korumasındaki çocuklarımız varsa, tereddütsüz gelelim, burada kamplarımız var, evlerimizde bile misafir ederiz, Bolu’nun halkı buna müsaittir, uygun görürseniz biz hemen yardımcı olmak isteriz dedim. Eğer böyle bir şeye ihtiyaç varsa, biz hemen Allah’ın izni ile yardım destek ne varsa yapacağız. Büro-Memur Sen, büro hizmet kolundaki çalışanların her türlü ekonomik ve sosyal haklarından, azami iyileştirme sağlamak amacıyla 1995 yılında kuruldu. Kuruluşundaki özgürlük rotasını ve hep hizmet ilkesini şu ana kadar da devam ettirmiştir. Sendikalar, bir takım ekonomik hak ve kazanımların elde etmenin yanında, üyelerine sosyal ve kültürel alanda faydalı hizmetler üreten, insanı ve insan onurunu da korumayı amaçlayan bu yönde katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarıdır.”

Kongrede son konuşmayı, Büro Memur Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin yaptı. Özşahin, “Memur-Sen’in, 28 Şubat sürecinde 5’li çeteye karşı Erbakan Hoca’mızın talimatıyla, 7 güzel adamdan biri olan Akif İnan tarafından kurulmuş ve bugün Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak sahada sendikacılık yapmasından öte, ümmetin yanında, ümmetin kardeşi, abisi, rolünü de oynamaya çalışan en büyük sivil toplum örgütü olmanın onurunu yaşıyoruz.” dedi.

Kongrenin sonunda, yapılan seçimde Erhan Yüceer, Büro Memur-Sen Bolu Şube Başkanı olarak seçildi.

Kep Adresi [email protected]