İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, İl Özel İdaresinin 2022 yılı faaliyet raporu hakkında sunum yaparak, “612 milyonluk bir bütçenin 561 milyonu harcanmış durumda. Geriye kalan kısımlarda yine devam eden kamu kurumlarının, yıllara sari olarak devam eden işlerin kalan ödenekleri” dedi.

Haber: Oğuzhan EKE

İl Genel Meclisi Mart Ayı toplantılarının, Perşembe günü gerçekleşen birleşiminde “2022 yılı İl Özel İdaresi Faaliyet Raporu” görüşüldü. Meclise gelerek, rapora ilişkin söz alan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, gerçekleşen bütçe ve harcamalar hakkında bilgi verdi.

Sene başında 115 milyon Lira olarak belirlenen bütçenin, arttığını ifade eden Genel Sekreter Köstereli, “2022 yılı bütçemiz, sene başında bildiğiniz gibi 115 milyon 800 TL’idi. Ancak yılsonu itibariyle, yani 2022 yılsonu itibariyle 217 milyon 410 lira olarak gerçekleştirilmiştir. Arada bu kadar fark olmasının sebepleri de ‘Nelerdir’ diye belki bir soruyla karışılabiliriz. Tabii ki İl Özel Daireleri gelirlerinin yüzde 95’ini İller Bankası’ndan gelen paylar oluşturmakta. Bunun dışında kiralar, faizler veya madenlerden gelen paylar, imalat çalışmalarından elde edilen harçlar gibi bunlar oluşturmakta” dedi.

“FAZLALIĞI ALT YAPI ÜST YAPI ÇALIŞMALARINDA KULLANMIŞ OLDUK”

Fazla gelirin de köylere hizmet olarak kullanıldığını ifade eden Köstereli, “2022 yılında İller Bankası’ndan idaremize tahsis edilen paylar, pay oranları yüzde 100’e yakın artmış olduğundan bütçemizin de 115’e karşılığını 217 gelirler olarak gerçekleştirmiş. Bu gerçekleşen gelirin de fazlalığını yine sizlerle birlikte bütçeleştirerek, ek bütçeler yapılarak yine köylerimizin alt yapı üst yapı çalışmalarında kullanmış olduk” ifadelerini kullandı.

“395 MİLYON DA DİĞER BAKANLIKLARDAN GELMİŞ”

Farklı bakanlıklardan gelen gelirleri da Meclise aktaran Köstereli, “Diğer bakanlıklardan gelen paylarla birlikte; Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı veya diğer bakanlıklar toplamda 395 milyon da diğer bakanlıklardan gelmiş. İdaremizin gelirleriyle birlikte topladığımızda 612 milyon geliri, bütçeyle 2022 yılında tamamlamış olduk. 612 milyonluk bütçenin, yani büyük bir bütçe, bununla idaremizdeki işleri yürüttük” diye konuştu.

“561 MİLYON HARCAMA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”

Köstereli, 2022 yılı giderlerini de 561 milyon Lira olarak açıklayarak, “Giderler olarak bakacak olursak özel idarede kendi öz bütçemizle giderlerimizin toplamı 179 milyon. Aradaki 217 ye karşılık gelen gerçekleşmedeki fark da ek bütçe olarak yine idarenin diğer işlerinde kullanmış olduk. Diğer kurumlardan, bakanlıklardan gelen paralarla birlikte, ödeneklerle birlikte 561 milyon harcama gerçekleştirilmiştir. Yani 612 milyonluk bir bütçenin 561 milyonu harcanmış durumda. Geriye kalan kısımlarda yine devam eden kamu kurumlarının, yıllara sari olarak devam eden işlerin kalan ödenekleri. Onları da 2023 yılında zaten gerçekleştirince tamamlanmış olacaklar” şeklinde konuştu.