Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Merkez İlçe Kongresi’ne katıldı. Öztunç, “Ne Ekremciyim, ne Kemalciyim, ne Özgürcüyüm. Ben particiyim” dedi.

Haber: Nilay Çelik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Merkez ilçe kongresinde, İl Başkanı Ersan Türkoğlu, merkez ilçe başkan adayları İsmail Hakkı Demir ve Çetin Uç, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş ve delegeler katıldı. Programın açılış konuşmasını Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç yaptı.

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, açılış konuşmasında 28 Mayıs seçimine değindi. Seçim sonrasında yaşanılanların altını çizen Öztunç, herkeste sorumluluk olduğunu ifade etti.

“DIŞARIYA DEĞİL PARTİ İÇERİSİNDEKİ MÜCADELEYE DAHA ÇOK EMEK VERMİŞİZDİR”

Öztunç, hataların konuşulması gerektiğini ifade ederek, “Yapılan hatalar nelerdir, bunların değerlendirilmesi konuşulması elzemdir, önemlidir ve mutlaka yapılması gerekir. Bunu yapacak yer ise burasıdır. Yani CHP kongreleridir, büyük kurultaydır, danışma kurulu toplantılarıdır, parti binalarıdır. Bunları burada konuşup nerede hata yaptığımızı burada değerlendirmemiz ve bir daha hata yapamamak için ve bir daha kaybetmemek için doğru stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Akıl da bunu gerektiriyor, bilimde bunu gerektiriyor, siyasetin gerçekliği de bunu gerektiriyor. Seçimlerden sonra ne olduysa oldu. 28 Mayıs’ta seçim yapıldı, kaybettik. 29 Mayıs’ta bir anda başladı her şey. Biz CHP severiz bu işleri, CHP olarak her yerde, benim bildiğim Kahramanmaraş’ta, Bolu’da da, Trabzon’da da, Antalya’da da her yerde biz parti içi meseleleri konuşmayı severiz ve daha çok emek veririz o işe. Dışarıya değil parti içerisindeki mücadeleye daha çok emek vermişizdir. Geçmişten bugüne böyle olmuştur bu ama 28 Mayıs’tan sonra oturup bir değerlendirme fırsatı dahi bulamadan medyada üzerimize yüklene yüklene bir kavga, bir kaos. İstenilen, beklenilen fırsat ele geçmiş gibi şimdi seni yakaladık der gibi CHP’ye bazen haklı bazen haksız ithamlarda bulunuldu” şeklinde konuştu.

“GELEN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA VURUYOR, GİDEN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA VURUYOR”

Seçimlerin kaybedilmesindeki sorumluluğun herkeste olduğunu dile getiren Öztunç, “Seçimleri kaybettik, seçimlerin kayıp olmasında tabii ki büyük sorumluluk genel başkandadır, bunu genel başkan kendisi de söylüyor,  ondadır, lider o çünkü. Genel başkan o çünkü ama sorumluluk yüzde yüz onda değildir, onda dersek haksızlık yapmış oluruz. Sorumluluğun büyük bir kısmı kendisindedir ama hepsi genel başkanda değildir. Mesela kimdedir? Mesela bendedir, ben genel başkan yardımcısıydım o dönem. Üstelik kendi ilime gitmiş, yüzde seksen oy arttırmış. Kahramanmaraş gibi bir yerde vekil yokken vekil olmuş sonra ikinci milletvekili çıkartmış, yüzde seksende oy arttırmış, kırk yedi yıl sonra iki milletvekili çıkartmış bir milletvekili olarak kendime göre gidip başarılı olmuş, yüzde seksen beşlerden Tayyip Erdoğan’ı yüzde yetmişlere indirmiş birisi olarak sorumlulardan birisi benim. Diğer MYK üyeleri, milletvekili adayları, geçmiş dönem milletvekilleri, belediye başkanları, cumhurbaşkanı yardımcısı olacak adaylarımız, ittifak ortaklarının liderleri, herkeste sorumluluk var ama öyle bir şey oldu ki bütün suç Kemal Kılıçdaroğlu’na, gelen Kemal Kılıçdaroğlu’na vuruyor, giden Kemal Kılıçdaroğlu’na vuruyor, sorumluluk kabul ettiği halde. Demokrasi var bizde, eyvallah CHP’de bu işler konuşulur, gereği yapılır ama televizyonlarda, sokakta, orada burada bunları konuşmak bana göre bir kardeşiniz olarak söylüyorum yanlış oldu” ifadelerine yer verdi.

NE EKREMCİYİM, NE KEMALCİYİM, NE ÖZGÜRCÜYÜM

Öztunç, partiye sahip çıkmanın görevlerini olduğunu belirterek, “Bunu söylerken de yanlış anlamayın, ne Ekremciyim, ne Kemalciyim, ne Özgürcüyüm. Ben particiyim. Partiliyim demiyorum. Partili değişir, başka yere gider. Ben particiyim. Particilik anlayışıyla partinin evladı olduğumu düşünüyorum. O yüzden partinin evladı olarak partime sahip çıkmak benim boynumun borcu. Hepimizin görevidir partimize sahip çıkmak. 2018’de de seçimi kaybettik Muharrem Bey ile ama 2019’da İstanbul’u, Ankara’yı, Antalya’yı, Adana’yı, Mersin’i, Ardahan’ı, Bolu’yu aldık. Şimdi 2024’e giderken yeniden almayalım diye büyük bir kumpas, parti içi kargaşa yaratma çabası, her türlü film tezgah. Biz kendi içimizde tartışırız, büyük kurultayımız toplanır. Liderlik yarışı ise liderdik yarışı yerine getirilir. Parti meclisi ise parti meclisi gereğini yerine getirir ama dışarıda tartışmayız, tartıştırmayız partimizi çünkü biz bir aileyiz” dedi.

“BU PARTİ KUVAYI-MİLLİYE RUHU TAŞIYAN PARTİDİR”

Pes etmeyen bir partinin evlatları olduklarına değinen Öztunç, “Biz CHP’ye sahip çıkmazsak olmaz.  Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, ne günler gördük ne günler yaşadık yine düştüğümüz yerden ayağa kalkacağız çünkü bu parti Kuvayı-milliye ruhu taşıyan partidir. Çünkü bu parti sarı saçlı, mavi gözlü dev lider Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir. Umutsuzluğa yer yoktur. Hiçbir şekilde umudumuzu kaybetmeyeceğiz, çalışmaya devam edeceğiz, yılgınlık yok diyeceğiz. Eğer pes edersek kaybederiz. Pes etmeyen bir partinin evlatlarıyız. Hiç atalarımız pes etmemiş, bizde pes etmeye niyetli değiliz. Pes etmeyeceğiz, bu inançla kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

CHP merkez ilçe başkanı oylamadan sonra belli olacak.