(Haber: Oğuzhan Eke) -  Kıbrıscık ve Mengen’de 2 maden sahası için farklı şirketlere işletme ruhsatı verildi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunan maden işletme ruhsat talepleri listesi yayımlandı. Bolu’nun Kıbrıscık ve Mengen ilçeleri için 2 maden şirketine, maden işletme ruhsatı verildi.

Mengen’de, “3412677” numaralı sahadaki “kuvars” madeni için Başkan Madencilik şirketine ruhsat verildi.

Kıbrıscık’ta ise “3405373” numaralı sahadaki “bentonit” madeni için Karataş Madencilik şirketine ruhsat verildi.

BENTONİT MADENİ

Alüminyum ve magnezyum bakımından zengin volkanik kül, tüf ve lavların kimyasal ayrışması sonucu oluşmuş, ağırlıklı olarak montmorillonit içeren killer ‘bentonit’ olarak tanımlanır. Bentonit, sanayi, tarım, madencilik ve mühendislik jeolojisinde kullanılan çok yönlü bir kildir.

KUVARS MADENİ

 Kuvars çeşitleri iri kristalli (süt kuvars, ametist, mavi kuvars, pembe kuvars v.s.) ve kriptokristalen kuvars (kalsedon, agat, oniks, akik, çökmetaşı, sard tripoli v.s.) olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır. Düzgün ve temiz kristalli kuvars, optik ve elektronik sanayinde frekans kontrol osilatörlerinde, frekans filtrelerinde ve süs taşı olarak kullanılır. Ayrıca, süt kuvars ve camsı kuvars öğütme ve cevher hazırlama işlemlerini takiben cam, detarjan, boya, seramik, metalurji sanayilerinde ve aşındırıcı ve dolgu maddesi olarak kullanılır.

Muhabir: OĞUZHAN EKE