Millet ittifakının 13. Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  binlerce Boluluya seslenerek; “Türkiye'nin büyümesi lazım. Türkiye'nin kalkınması lazım. Artık kutuplaşmaya, kavgaya son vermemiz lazım, beraber ve birlikte huzur içinde yaşamamız lazım.” dedi.

 HABER: ASLI AKIŞ-OĞUZHAN EKE

 Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bolu mitinginde vatandaşlarla buluştu. Boluluların yoğun katılım gösterdiği mitingde taşıdıkları dövizlerle orman köylüleri, “emeğinin karşılığını” isterken; çevreciler ise ormanlarda “planlı üretim” talep etti.

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Bolu Belediye Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, adalet üzerine inşa edilen devletin dininin adalet olduğunu söyledi.

“BU ÜLKEYE ADALETİ GETİRECEĞİZ”          

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kaderini değiştirecek olanların ilk kez sandığa giden gençler olduğu vurgusunu yaparak; “Sandığa gidip özgürlük, demokrasi, aş isteyeceksiniz. Daha güzel bir Türkiye’de yaşamak isteyeceksiniz. Otoriter yönetimi değiştirin, yerine özgürlükçü, demokratik bir yönetimi getirin. 5’li çetelerin değil, alın terini sömürenlerin değil, 85 milyon insanın cumhurbaşkanı olacağım. Herkesin inancına kimliğine saygı duyacağım. Herkesin yaşam tarzına saygı duyacağım. Evde bir ailenin elektriği kesilmişse, kışın ortasında doğal gazı kesildiyse, o cumhurbaşkanı o ailenin yanında olmalıdır. Benim temel hedefim bu. Ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur. Kesinlikle herkesi kucaklayacağız. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Bir çocuk açsa, adaletsizlik var demektir, bir kadın şiddete uğruyorsa, bir yerde işsizlik varsa adaletsizlik var, demektir. Bu nedenle adaleti getireceğiz” şeklinde konuştu.

ORMAN KÖYLÜLERİNE SİGORTA SÖZÜ
Orman köylülerine de sigortalı çalışma sözü verdiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu; “Orman köylülerimiz var. Türkiye’nin en fakir kesimi orman köylüleridir. Onlar çalışırlar, üretirler ama sigortalı olmazlar. Bunu değiştireceğim. Orman köylülerimiz ormanda çalışırken nasıl cesaretle çalıştıklarını dünyaya gösterecek. Sözüm var. Köylerde, ormanlarda kim alın teri döküyorsa, kadınların tamamı ve gençlerin sosyal güvenlik pimlerini devlet ödeyecek. İşveren Orman Genel Müdürlüğü olacak. Hepsi sigortalı olacak. Yıllardır hiçbirinin sosyal güvenliği yok. Bay Kemal buna izin vermez. Herkesin hakkını teslim edeceksiniz. Alın terinin ne kadar önemli olduğunu iktidar sahiplerinin bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZİ SORGULAYACAK KİŞİ DAHA ANASINDAN DOĞMADI”
CHP’nin 6 okundan birinin ‘milliyetçilik’ olduğuna da işaret eden Kılıçdaroğlu, kendisini milliyetçilik üzerinden eleştirenlere yönelik ; “Bizi bazen milliyetçilikle eleştiriyorlar, siz milliyetçi değilsiniz, diyorlar. Bizim milliyetçiliğimizi sorgulayacak kişi daha anasından doğmadı. Açık ve netim. 6 okumuzdan birisi milliyetçilik. Milliyetçilik yurtseverlik, vatanseverliktir. Askerlik yapan kardeşlerim bilirler. Sınırda bir tabela var. ‘Hudut namustur’ yazar. Huduttan hiç kimse elini kolunu sallayarak geçemez. Bizim milletçiliğimizi sorgulayanlara soruyorum. 3 milyon 600 bin Suriyeli nasıl girdi? Nereden geldi bu insanlar? Sandığa gidip oyununuzu kullanacaksınız. 3 milyon 600 bin Suriyeliyi ve Afganları kendi ülkelerine uğurlayacağım endişe etmeyin. Bizim milliyetçiliğimizi sorguluyorlar. Akıl alacak şey değil.

“İKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR”

Sandığa gidip oy vereceksiniz. Bu ülkede milliyetçiliğin ne olduğunu da onlara göstereceğiz. Suriye’de 34 asker şehit edildi. Ne yaptılar. Koşa koşa Putin’in ayağına gittiler. Putin’e niye gidiyorsun? Şehit olan bizim askerlerimiz. Sen onun kapısına niye gidersin ? Kapısında bekledi. Putin açtığı kronometreyi çalıştırdı. Türkiye Cumhurbaşkanını beklettiğini dünyaya gösterdi. Bu mu milliyetçilik? AK Parti’ye oy veren MHP’ye oy verenlere sesleniyorum. Allah aşkına bu mudur? Benim 85 milyona sözüm var. Hiçbir vatandaşın yüzünü yere eğdirmeyeceğiz. Milliyetçilik diyorlar. Bizim 2 kırmızı çizgimiz var. Bayrağımız ve vatanımız kırmızı çizgimizdir. Peki, bir soru; Süleyman Şah Türbesi'ndeki bayrağımızı kim indirdi. Süleyman Şah Türbesi'ni kim kaçırdı? Bize milliyetçilik edebiyatı yapıyorlar. Siz kim, milliyetçilik kim. Bay Kemal cumhurbaşkanı olunca, Süleyman Şah Türbesi kendi toprağımıza gidecek. Bayrağımız göndere çekilecek. Siz kim milliyetçilik kim ? Ülkeyi sevmek milliyetçilik, insanı sevmek, halkın karnını doyurmak milliyetçiliktir. Milliyetçilik kutuplaşma değildir. Milliyetçilik ekonomiyi büyütmektir.” dedi.

“AİLE DESTEKLEME SİGORTASI GETİRECEĞİM”
Kemal Kılıçdaroğlu, Ev hanımlarına asgari ücret yatırılacağını da vurgulayarak; “Emekli geçinemiyor. Hayat pahalılığı var mutfaklarda. En büyük sıkıntıyı yaşayan evdeki kadın.  Akşam ne pişireceğim, çocuğu nasıl doyuracağım, diye düşünüyor. Benim sözüm var. Aile destekleme sigortası getireceğim. Hiçbir aile ‘benim gelirim yoktur’ demeyecek. Kadının banka hesabına para yatıracağız. Asgari ücret gibi olacak. Kadın aylığını çekip, çoluk çocuğunun rızkını alacak. Benim felsefem böyledir. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Hiç endişe etmeyin. Ben bu ülkede kadının yoksulluk çekmesini istemiyorum. Her evde asgari bir gelirin olması, çocukların huzur içinde okula gönderilmesi lazım.  Beslenme çantası uygulamasına son vereceğiz. Çocuk okulda suyunu, sütünü içip yemeğini yiyecek. Hiçbir çocuk bu coğrafyada aç yatmayacak. Beslenme çantası gibi bir kaygıyı anne taşımayacak. Kurban bayramında 15 bin lirayı görecek bütün emekliler. Bunu söylüyorum ya ‘efendim parayı nerden bulacaksın’ diyorlar. 5’li çetelere para buluyorsun. Dolarlar, avrolar buluyor, uyuşturucu baronları ile kucak kucağa yaşıyorsun. 5’li çetelerden alıp size vereceğim” diye konuştu.

miting10miting8miting9miting6miting7miting5miting4miting3miting2miting1