İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan “Sağlıklı Gıda ile Büyüyorum Projesi” iş birliği protokolü kapsamında öğrencilere eğitimler veriliyor.

Haber: Servet Gökçek

Protokol kapsamında 15 adet ilkokul ve ortaokulda 450 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. “Sağlıklı Gıda ile Büyüyorum Projesi” ile 13 okulda %86,6 tamamlanarak 737 öğrenci ile %163 katılım ile eğitimler devam ediyor.

“BİLİNÇLİ VE DİKKATLİ TÜKETİCİ OLMALARINI İSTİYORUZ”

İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, temel amaçlarının sağlıklı ve güvenli gıda tüketmelerini sağlamak olduğunu aktararak, “Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden yola çıkarak vermiş olduğumuz Sağlıklı Gıda İle Büyüyorum eğitimlerimiz kapsamında belirlenmiş olan okullarımızda çocuklarımıza Gıda güvenilirliği, Hijyen, Sağlıklı ve dengeli beslenme, Sebze ve meyve tüketiminin önemi, Gıda alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, ALO GIDA 174, Gıda israfı ​​​konularında öğrencilere aydınlatıcı bilgilerden oluşan sunum yapılarak aile içi belirleyici ve etkileyici, bunun yanında gerektiğinde bizlerden daha dikkatli olan küçüklerimizin özellikle kendileri ve aileleri adına sağlıklı ve güvenli gıda tüketmelerini sağlamak temel amacımızdır. Bu çerçevede hareket eden bakanlığımız ve çalışma arkadaşlarımız öğrencilerimizle dikkat etmesi gereken hususlar hakkında kritik ve önemli noktaları paylaşarak bilinçli ve dikkatli tüketici olmalarını sağlamaktadır" dedi.

Gerçekleştirilen eğitimlerde Orhangazi Ortaokulundan 42 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiş olup eğitimde Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Mühendisleri Fatma Doğan KARA ve Dilek KARTAL tarafından; Bilinçli tüketici olmanın önemine vurgu yapılırken, küçüklerin aile alışverişlerindeki rolüne ve bu alışverişlerinde ebeveynlerine dikkat etmesi gereken hususları hatırlatması konusunda yardımcı olmaları gerektiği gibi hususlara değinildi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kültürünün küçük yaşlardan itibaren kazanılabileceği gerçeğinden hareketle planlanan eğitim çalışmalarında, çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemleri görsellerle anlatıldı.

Karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen ve öğrencilerin de oldukça ilgi gösterdiği eğitim sonunda öğrencilere eğitim etkinliğinden hatıra olarak spiralli bloknot, sürpriz tohumlu kalem ve fındıktan oluşan hediye paketleri verildi.