Sağlık işçilerinin geriye dönük haklarının toplu şekilde ödenmesini isteyen Öz Sağlık-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, “Ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti,  öfkemiz büyüdü” dedi.

Haber: Oğuzhan Eke

Öz Sağlık – İş Sendikası Bolu Şubesi tarafından, İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapıldı. Öz Sağlık – İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar yapılan basın açıklamasında sağlık işçilerinin 2023 Ocak ayı öncesinden kalan alacaklarının toplu olarak ödenmesi istendi. Çınar, açıklamasında ev kiralarında, gıda malzemelerinde, akaryakıtta ve vergilerde artış yaşandığını belirterek, tepki gösterdi.

“İŞÇİ VEFAKARDIR, İŞÇİ CEFAKARDIR”

Öz Sağlık-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, geriye dönük alacakların ödenmesi kararının üzerinden 46 gün geçtiğini belirterek, “Yakından bildiği üzere Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası ÖZ SAĞLIK-İŞ olarak 190 bin işçimiz işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti. İşçi vefakardır, işçi cefakardır, işçi sabırlıdır, işçi ülkesini, milletini, devletini sever. Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu ihmal bir insanın canına değer” dedi.

“SENDİKA OLARAK DEVLETİN TÜM KADEMELERİNİ AŞINDIRDIK”

Çınar, sendika olarak alacakların ödenmesi için çaba gösterdiklerini dile getirerek, “Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik. Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik. Bütçe Meclis’ten daha çıkmadı dediniz bekledikdiye konuştu.

“ALIN TERİMİZİN GÖRMEZDEN GELİNMESİNE KARŞI ONURUMUZ KIRILDI”

Sağlık çalışanlarının sabrının kalmadığının altını çizen Çınar, “Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu, bir hatırlayalım; Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti, sabrımız bitti. Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti,  öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti” ifadelerini kullandı.

“ÜVEY EVLAT MUAMELESİNE DEVAM EDİYORSUNUZ”

Çınar, sağlık işçilerinin seslerinin duyulması gerektiğini ifade ederek, “Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor: emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın! Alın terimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık! Biz sabrettikçe bu kadar umursamazlık bizi çok incitti, görün artık! Herkese alacakları ödenirken sağlık işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz, görün artık! Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz, 696’lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz, biz bu ayrımı yaşıyoruz, siz de bunu görün artık” açıklamasında bulundu.

“SAĞLIK İŞÇİSİNİN ARTIK SABRI KALMADI”

Geriye dönük alacaklarının tek seferde ödenmesi gerektiğini belirten Çınar, “Bize vermeyi unuttuğunuz geriye dönük alacaklarımız, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine de 3 taksitte ödenmeye başladı. Hem geciktirilip, hem taksite bağlanması… İkisi de yanlış. Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan ‘peşin’ çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı ‘taksit taksit’ istemiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez, biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını ‘itibardan’ sayıyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Oğuzhan EKE