(HABER: ASLI AKIŞ) - Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi, Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık bakım hizmetleri müdürünün sendika üyeliği için devletin makam gücünü kullanarak suç işlediğini iddia etti.

Sendikalar arası rekabetin normal olduğunu ve çalışanların tercihini kendilerine göre yapabileceğini belirten Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde bazı idarecilerin çalışanları baskı altına alarak belirli bir sendikaya üye olmalarını sağladığını ve hatta soruşturma altındaki bir idari ve mali işler müdür yardımcısının bu amaçla çalışanlara baskı yaptığını dile getirdi.

“KRALDAN ÇOK KRALCILIK YAPIYORLAR”

Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, Türk Sağlık-Sen olarak sendikal rekabete her zaman var olduğumuzu açıkça ilan ettiklerini belirterek; “Çalışanları hangi sendika olursa olsun çalışmaları ile ikna eder üye yapar veya çalışanlar sendikaları kendilerine göre değerlendirir gider ve üye olurlar. Bu durum bizim başımızın tacı olduğu gibi sendikacılığında doğru, makul ve ahlaki olan düzenidir. Fakat görüyoruz ki devletin makamında oturanlar birilerine diyet borçları varmış gibi kraldan çok kralcılık yaparak 15 Mayıs yaklaşırken yine sendikacılığa merak sarıp açıkça suç işlemektedirler” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN VERDİĞİ MAKAMIN GÜCÜNÜ MALUM SEN’E HİZMET İÇİN KULLANIYORLAR”

İzzet baysal devlet hastanesi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerinde devletin verdiği makam gücünün sendika üyeliği için kullanıldığına dikkat çeken Özübek; “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Sağlık bakım hizmetleri müdürü makam odasını sendika ikna odasına çevirmiş, devletin verdiği makamın gücünü devlete hizmet için değil de malum sen’e hizmet için kullanmaktadır. Bu suça dur denilmeli, bu kişi görevden el çektirilerek adalet önüne çıkarılmalıdır. İzzet Baysal Devlet Hastanesinde bazı kendini bilmez idareciler aleni şekilde çalışan arkadaşları malum sene üye olmaları için makamın gücünü kullanmaktan geri kalmıyorlar ve hatta daha ileri giderek bu kendini bilmez idarecilerden idari ve mali işler müdür yardımcısı pozisyonunda bulunan şahsiyet diyet borcunu ödemek için soruşturma yürütülürken çalışanlara sendikanız hangisi neden Türk sağlık sendikasına üye oluyorsunuz diyecek kadar gözü dönmüş ve soruşturmanın konusunun dahi dışına çıkmıştır.” İfadelerini kullandı.

“SENDİKACILIĞI KOLTUKLARINA SIĞDIRMAYA KALKMASINLAR”

Furkan Özübek, BAİBÜ eğitim ve araştırma hastanesinde de yönetimsel zafiyetler yaşandığını vurgulayarak; “Bolumuzun en büyük ve bölgeye hizmet eden eğitim ve araştırma hastanemizde başhekim atanmamasından dolayı oluşan yönetim zafiyetini fırsata çeviren bazı sözde idareciler, kraldan çok kralcılık yapmak için malum-sene üye yapma telaşına düşmüşlerdir. Türk Sağlık-Sen’in Bolu’da yetkili olmasını engellemek için açıkça suç işleyen, çalışana baskı yapan tarafsızlıktan uzak, birinin adamı ve birilerine takla atmaktan başka bir marifeti olmayanlar hem bu dünyada hem de öbür tarafta hesap verecekler. Biz yıllardır söylüyoruz yöneticiler işini yapsın, sendikacılığı koltuklarına sığdırmaya kalkmasınlar. Malum sen için çalışmaya çok hevesliler ise istifa edip, temsilci olsunlar ve çalışınlar. Biz sizin bu yaptıklarınızın nedeniyle ne sineriz ne de geri dururuz. Azim ve kararlılığımızı daha da arttıracağız. ” açıklamasında bulundu.

“KORKMAYIN, GEREKEN CEVABI VERİN”

Bolu’da görev yapan tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına da açık çağrıda bulunan Özübek; Bunların kendileri korkak ve sinik tiplerdir. Birilerinin gölgesinde, koltukların arkasında sendikacılık yaparlar korkmayın. Gereken cevabı verin. Hadlerini bildirin biz hepinizin yanınızdayız. Bunlara karşı gerekeni ve hak ettiklerini yapacağız.  Burada bir hususu daha vurgulamak istiyorum” dedi.

“GAYRETİN DESTEKÇİSİ VE TAKİPÇİSİYİZ”

Özübek, İl Sağlık Müdürü Abdullah Danışma’ın adil ve tarafsız bir yönetim anlayışı gayretinde olduğunu da ifade ederek; “Yeni atanan İl sağlık müdürümüz ile yaptığımız görüşmede bu tür sorunları da kendilerine aktardık. Bolu'ya hizmet etme amacıyla adil ve tarafsız bir yönetim ile sağlık hizmetlerini yönetme gayretinde olduğunu da görüyoruz. İnşallah arzu edilen bu düzen tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında da hayata geçer. Böyle bir gayretin destekçisi ve takipçisiyiz. Bolu'da tüm kamu idaresinin de böyle bir kamu yönetimi oluşturulması için desteklemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ