(Haber: Selda Selin Özbay) - Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Mehmet Tuncay, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına, 2024 ocak ayında yapılacak zamlarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Tuncay yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının ocak ayında zamlı maaşlarını alacaklarına belirterek, Haziran-Ekim aylarını kapsayan dört aylık dönemde memurların enflasyon karşısında yaşadığı gelir kaybına dikkat çekti.

“Gerçek Zam Enflasyon Farkının Yanı Sıra Refah Payının Verilmesi İle Mümkün Olur”

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Mehmet Tuncay, “Toplu sözleşme neticesine göre yılın ilk 6 ayında yüzde 15 zam alacağız. Ancak haziran-ekim aylarını kapsayan dört aylık dönemde memurların enflasyon karşısında maaşları yüzde 22,1 oranında eridi. Bu dönemde memurların alım gücü aylık 5 bin 635 TL azaldı.  Maaşlarımızın erimemesi için yapılması gereken, refah payı verilmesidir” dedi.

Tuncay, 2024’te yapılacak zam oranının yüzde 50’ye yaklaşacağını söyleyerek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur ve memur emeklisine 2024’te yapılacak zam oranının yüzde 50’ye yaklaşacağını söyledi. Sayın Bakan, kamu çalışanlarına ocak ayında verilecek yüzde 15 zammın üzerine oluşacak enflasyon farkını dahil ederek, “yüzde 50 zam vereceğiz’ diyor. Oysa enflasyon farkı; zam değil, geride bıraktığımız 6 aylık dönemde yaşadığımız gelir kaybının tazminidir. Bunu ocak zammı gibi lanse etmek kamuoyunu yanıltmaktır. Gerçek zam, enflasyon farkının yanı sıra refah payının verilmesi ile mümkün olur.

Hükümet yetkilileri zaman zaman ülkemizin ekonomisinin büyüdüğünü, milli gelirin arttığını dile getiriyor. O halde büyüyen ekonomiden, artan milli gelirden kamu çalışanlarının hak ettiği payı, yani refah payı almasını sağlamalıyız. Oransal artış ve enflasyon farkının yanı sıra her artış döneminde bir refah payı verilmelidir.” İfadelerini kullandı.

“Enflasyon Farkı Maaşlara Aylık Olarak Yansıtılmalıdır”

Tuncay, “Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz” söyleminin içinin doldurulması için enflasyon farkının memur ve memur emeklilerinin maaşlarına her ay yansıtılması gerektiğini söyledi.

Editör: Servet GÖKÇEK