(Haber: Aynur Durukan) - Yeniden Refah Partisi (YRP) Bolu Belediye Başkan Adayı Faruk Bayrakdar, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde, “Şehrimiz afet bölgesi, her daim hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli, ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan depremlerin yıl dönümünde Yeniden Refah Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Faruk Bayrakdar basın açıklaması yaptı. Bayrakdar, depremde hayatı kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Depreme karşı bina ve yapı denetimlerinin önemine dikkat çekti. Bayrakdar’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“6 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerle sarsılan topraklarımızda, yüreklerimizi derinden etkileyen bir felaketle karşı karşıya kaldık. Pek çok vatandaşımızı yitirdiğimiz bu zorlu süreçte devlet ve millet birlikteliğiyle gösterilen kararlılık, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu ön planda tutarak, depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmanın gayreti içinde olduk. Bolu’dan birden fazla yardım tırı gönderdik. Orada çalışması için birçok teşkilat mensubumuz afet bölgesine gitti. Orada destek olunması gereken her noktada destek oldular.”

“BELEDİYELERİN TİTİZ DAVRANMASI BÜYÜK ÖNEME SAHİP”

“Şehrimiz afet bölgesi, her daim hazırlıklı olmamız gerekiyor. Tedbir almak son derece önemlidir. Bugüne kadar yeterli dersleri alamadığımızı maalesef görüyoruz. İnşallah bundan sonra gereken dersi çıkartıp sağlam zemin ve sağlam binalarla, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerekli tedbirleri almak nasip olur. Bu tedbirlerin alınmasında devlete de çok büyük görev düşüyor. Burada sadece faturayı müteahhitlere kesmekle işin içinden çıkılamaz. Müteahhitler bu işin sadece unsurudur. İmara acılan bölgelerin zemin bakımından depreme uygun olması, denetimlerin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda devletin, yetkililerin, belediyelerin titiz bir şekilde davranması son derece büyük öneme sahip.”

“BİRÇOK PROJEMİZ HAZIR”

“İmar affı gibi düzenlemelerin bundan sonra gündeme gelmemesi, vatandaşımızın kalitesiz ve kaçak, dayanıksız yapı yapmasını özendiren, teşvik eden imar affı gibi düzenlemelerin gündeme gelmemesi çok büyük önem arz ediyor. Kolon kesme uygulamalarının mutlaka çok iyi takip edilmesi, cezalarının mutlaka ağırlaştırılması çok önemli. Bu gerçekten insan hayatına kastetmek demektir. Büyük bir suçtur, cezasının çok ağır olması gerekir. Bütün bu tedbirleri alsanız dahi ‘önce ahlak ve maneviyat’ vizyonundan nasibini almamış siyasetçi makam sahipleri, belediye başkanları, denetçiler, mühendisler, müteahhitler ve hatta inşaat işçileri, en mükemmel yasa ve yönetmelikler ihdas edilse dahi tüm bunları aşıp, suistimal ve olumsuzlukların sebebi olabileceğinden, asıl mesele Milli Görüş’ün 50 senedir söylediği gibi; insanımızın, yeni nesillerimizin önce ahlak ve maneviyat şuuruyla yetiştirilmesidir. Bizim depremle, afetlerle, afet öncesi ve sonrasıyla ilgili birçok projemiz hazır.

Editör: Oğuzhan EKE