(AA) - CANiK, Cumhuriyet'in 100’üncü yılı için özel seri tabanca tasarlayarak üretime geçti.

CANİK'ten yapılan açıklamaya göre, TP9 Elite Combat 1923 özel serisi, binlerce yıllık tarihi olan bir toplumun, genç ve modern Cumhuriyet döneminin 100’üncü yılına saygı duruşunu temsil ediyor.

Yalnızca 1923 adetlik sınırlı sayıda üretilen seri, tasarımı ve özellikleri ile Cumhuriyet döneminin sonraki 100 yılında da ulaşacağı başarılarının habercisi olarak öne çıkıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANİK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, Türkiye'nin, savunma sanayisindeki başarılarını globalde gururla sürdürdüğünü belirterek, 'Türk bayrağımızı dünyanın dört bir kıtasına taşımaya devam ediyoruz. Bugün Türkiye, Amerika ve İngiltere’deki tesislerimizde, dünyadaki en büyüklerden biri olarak orta kalibre top ve silah sistemlerimizin ihracatını gerçekleştiriyoruz.' ifadelerini kullandı.

Aral, 'Cumhuriyetimizin 100 yıllık yolculuğunda sürdürülen mücadeleler ve elde edilen başarılar, bizim bugünlere ulaşmamızın temelini oluşturuyor. Bu noktada 100 yılı temsil eden, Cumhuriyetimize saygı duruşu olarak gördüğümüz çok değerli bir koleksiyonu ülkemize armağan ettiğimiz için mutluyuz. 1923 adet üretilen TP9 Elite Combat 1923 ile Cumhuriyet sevdalısı bir şirket olarak mirasımızı gelecek nesillere aktarmayı sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.” dedi.