(Haber: Servet Gökçek) - Bolu’da kadınlara özel Hobby Voleybol grubu ile spor aktivitesi yapabilecek. Özellikle kadınlar açısından Bolu’da spor aktivitesi olmadığından dolayı Beden Eğitimi Öğretmeni Aytaç Yıldırım tarafından kadınlara özel Hobby Voleybol adı altında spor aktivitesi düzenleniyor.

foto galeri gif-2

Erkeklerin spor aktivitesi olarak halı sahaya giderek günün ve haftanın stresini atabiliyorken, kadınların, erkekler gibi spor aktivitesi yaparak stres atamıyordu. Bolu’da artık evlerinde sıkılan kadınlar, ev ve iş stresinden bunalan kadınlar Hobby Voleybol’da spor aktivitesi yaparak hem sağlıklı kalıyorlar, hem spor yapıyorlar hem de stres atıyorlar. 18-55 yaş aralığındaki kadınlar katıldığı spor aktivitesine aynı zamanda kızıyla birlikte beraber eğlenceli zamanlar geçirmek isteyenler içinde ilgi çekici hale geliyor.

 “Kadınlarımızın sosyalleşebilmesi adına çalışmalara başladık”

Bolu’da kadınların spor aktivitesi yapamadığı fark eden Beden Eğitimi Öğretmeni ve aynı zamanda Antrenör olan Aytaç Yıldırım, 2 ay önce Hobby Voleybol grubu kurarak kadınların voleybolu sevmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “Bolu’da Hobby Voleybol grubu olarak yetişkin 18-55 yaş grubunda kadınlara yönelik bir etkinlik yapma düşüncesiyle yola çıktık 2 ay önce. 2 ay sonra bunun meyvesini almaya başladık. Kadınlarımızın sosyalleşebilmesi adına her seviyeden, voleybolu bilsin bilmesin buraya davet ederek çalışmalara başladık. Şuanda 4.grubumuzla aktif olarak devam ediyoruz. Hobby Voleybol grubundaki amacımız, burada branşa özgü yeterliliklerle beraber kadınlarımızın bu branşı sevmesini sağlamak. 4 farklı grubumuzla ayrı saat ve günlerde çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımızın kapsamı 1 saat 30 dakika sürüyor. 1 saat 30 dakika olan kapsamda gruplarımızdaki yaş farkını göz önünde bulundurarak ona yönelik antrenman programı dizayn ediyoruz. Çalışmalara bu şekilde yön veriyoruz. Gruplarımız 15 ile 16 kişi arasında değişmekte. Şuanda 90 tane Hobby Voleybol kadın grubumuzla voleybol severimiz var. Etkinliklerimizi kapalı spor salonlarında yapıyoruz. Şuanda yapmış olduğumuz çalışmaları kayıt olacak olan spor severlere gün ve saatlerini, farklı olan salonlar olduğu için söylüyoruz. Şu grupta şu saatte diye bilgilendirmemizi yapıyoruz.” dedi.

Erkekler halı sahaya, kadınlar voleybol için spor salonlarına”

Kızıyla birlikte beraber vakit geçirip voleybol oynayarak spor yapan arkadaşlarının olduğunu aktaran Yıldırım, “Açıkçası öncesinde endişelerimiz vardı. Acaba gelen olur mu? Geldiğinde sever mi? Gerçekten güzel bir etki olduğunu düşünüyorum. Çünkü sosyal olarak herkes birbirlerini etkilemeye başladılar. Paylaşımlarını da yaptıktan sonra ciddi anlamda talepler artmaya başladı. Bu taleplere bizde karşılık vermeye başladık. Antrenör arkadaşlarımızla beraber bu işi de güzel yaptığımızı düşündüğümüzde ortaya güzel bir ürün çıktı.  Kızıyla beraber gelenler var. Normalde biz 18-55 yaş grubu olarak baz aldık ama bir süreçte aslında beraberinde yenilikler getiriyor. Bir voleybol sever arkadaşımız dedi ki, hocam benim kızımla beraber etkinlik yapmayı planlıyorduk. Burası da bizim için çok uygun oldu. Müsaadeniz olursa kızımı da getirebilir miyim dedi. Tabi ki dedik. Geldiler ve bazı voleybol sever arkadaşlarımız kız çocuklarıyla beraber buraya geliyor. Kadınlar evde toz almasın, salonların tozunu alsın. Dünya’da da bir voleybol esintisi var. Ülkemizde voleybolda ciddi anlamda başarılar elde etmeye başladı. Bu başarıyı elde etmesiyle kadınlarımızın voleybola olan ilgili artmaya başladı. Bizde bunu göz önünde bulundurarak evde çalışan, evde olan kadınlarımıza yönelik böyle bir projeyi yapmayı hedefledik ve güzel yolda ilerliyoruz. Erkekler halı sahaya, kadınlar voleybol için spor salonlarına.” ifadelerini kullandı.

“Beraber antrenmanlara katılıyoruz”

Anne Sema Esen kızı Elif Doğa ile birlikte gelerek anne kız olarak  birlikte çok eğlenceli vakit geçirdiklerini anlatarak, “Kızım 1 yıldır voleybola gidiyordu. Onunla beraber biz etkinlik yapabilmek adına bende devam ettim. Hem onun çalışmaları için hem kendim için beraber spor yapabilmek, etkinlik yapabilmek için hocamın kursuna geliyoruz. Çok eğlenceli, ilk önce burada farklı arkadaşlarla beraber oluyoruz. Kızım yanımda olduğu için o yüzden de içim çok rahat. Onun gelişimini de takviye olarak burada ilerletebiliyorum. Hem bende burada spor yapmış oluyorum. Burada olduğumuz için çok memnunum. Kızımla beraber geliyoruz. Beraber antrenmanlara katılıyoruz. Arkadaşlarda sağ olsun bizi çok sıcak karşıladılar. Beraber maçlara katılıyoruz.” dedi.

“Bütün stresini burada atıyoruz”

Evdeki ve iş yerinde stresi voleybol oynayarak attığını belirten 39 yaşındaki Ayşegül Yaşar, “Aytaç hocamın pozitif enerjisiyle karar verdim. Onunla tanışmak gerçekten çok güzel. Çok memnunuz. Antrenmanlar çok güzel geçiyor. Çok verimli geçiyor. Hem psikolojik açından çok iyi geliyor hem de enerji sağlıyoruz. Günün bütün stresini burada atıyoruz. Burada evdeki stresimi atabiliyorum. İş yerimin stresini atabiliyorum. Yani çok iyi geliyor burası hem bana hem arkadaşlarıma. Çok mutluyuz. Herkese de tavsiye ederim.”

Muhabir: Servet Gökçek