Balık ölümlerinin yaşandığı Gölköy’de, su kalitesinin korunması için eylem planı hazırlanarak, kabul edildi.

Basın Bülteni

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Gölköy Baraj Gölünde meydana gelen balık ölümleri ile kendini gösteren su kirliliğinin tespiti için yürütülen çalışmalar devam etti. Baraj gölünün su kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi için alınması gereken tedbirler belirlenerek Gölköy Baraj Gölü Eylem Planı hazırlandı.

Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever başkanlığında 29 Mart 2023 tarihinde, Eylem Planında belirlenen tedbirlere ilişkin sorumlu ve ilgili kurumların yer aldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, İller Bankası, Bolu İl Özel İdaresi ve Bolu Sulama Birliği temsilcileri katılım sağladı.

Genel Müdür Sever toplantının açılış konuşmasında; Gölköy Barajının içme suyu olarak da kullanılması sebebiyle Eylem Planının uygulanmasının önemli olduğunu, sorumlu ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların üzerine düşen görev ve sorumlulukları titizlikle yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, kurumlardan gelen görüşler doğrultusunda Eylem Planında yer alan her bir eylem adımı için kararlar alınarak, işbirliğine varıldı. ​