reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TÜRKİYE KAMU-SEN’DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

TÜRKİYE KAMU-SEN’DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI
30 Temmuz 2017 - 14:08

Türkiye Kamu-Sen Bolu Başkanı Hüsnü Yaman, 1 Ağustos Salı günü başlayacak Toplu sözleşmeye ilişkin düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kamu-Sen yöneticileri basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. 1 Ağustos’ta başlayacak olan Toplu Sözleşme öncesi değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Bolu Başkanı Hüsnü Yaman; “Toplu Sözleşme görüşmelerinde gündeme taşıyacağımız mali ve özlük haklarına ilişkin taleplerimizi belirledik. 2018 yılında en düşük memur maaşına 738,36 TL, Ortalama Memur Maaşına 920,35 TL zam istiyoruz” dedi.

Yaman sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikalar olarak 1 Ağustos’ta başlayacak ve kamu görevlilerinin 2018–2019 yıllarını kapsayacak Toplu Sözleşme görüşmelerinde gündeme taşıyacağımız mali ve özlük haklarına ilişkin taleplerimizi belirledik. 2018 yılında en düşük memur maaşına 738,36 TL, ortalama memur maaşına 920,35 TL zam istiyoruz. 2018 yılı için Ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen net 150 TL, %10+%10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren %3’lük zam, 2019 yılı için ise yine Ocak ayından itibaren seyyanen net 150 TL ve %8+%8 artış ile %3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı talep ediyoruz. Mali haklara ilişkin olarak gündeme getireceğimiz artış tekliflerimiz, 2018 yılının bütününde en düşük dereceli memur maaşı için 738,36 TL, ortalama memur maaşı için ise 920,35 TL zam anlamına geliyor. 2019 yılı için de en düşük memur maaşına 779,78 TL, ortalama memur maaşına ise 965,24 TL zam istiyoruz.”

“KAMU GÖREVLİLERİNİ VE EMEKLİLERİ KURTARACAK TEKLİFLER”

Türkiye Kamu-Sen Bolu Başkanı Hüsnü Yaman vergi dilimindeki adaletsizliğin ve vergi yükünün azaltılması gerektiğinin altını çizerek şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz dönemde imza altına alınmasına rağmen halen uygulanmayan toplu sözleşme hükümlerinin uygulanması, vergi dilimindeki adaletsizliğin giderilerek kamu görevlilerinin üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi, 4/B’li sözleşmeli ve 4/C’li geçici personel ile vekil gibi adlar altında güvencesiz çalışmaya son verilerek bu kapsamdaki kamu personelinin kadroya geçirilmesi, taşeronlaşmaya son verilmesi, memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile özel hizmet tazminatı, ek ödeme, ek ders, döner sermaye, fazla çalışma ücreti, ikramiye, sosyal denge tazminatı gibi diğer ödemelerin de emekli keseneğine dâhil edilmesi, başta aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere tüm sosyal yardım miktarlarının artırılması; ek gösterge ve özel hizmet tazminatı adaletsizliğinin giderilmesi, ek ders, fazla mesai, nöbet ve harcırah gibi ödemelerin düzenlenerek günün şartlarına göre yükseltilmesi, yardımcı hizmetler sınıfı personeline de ek gösterge verilmesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında kamu görevlileri ve emeklilerine bayram ikramiyesi verilmesini istiyoruz. Kıdem aylığındaki 25 yıllık sınırın kaldırılarak tüm kamu görevlilerine çalıştıkları her kıdem yılı için 20 TL kıdem aylığı ödenmesi, mülakata bağlı atamalara son verilerek adil bir atama ve görevde yükselme sistemi getirilmesi gibi birçok konu, bu yılkı toplu sözleşme görüşmelerinde olmazsa olmazımız olacak.”şeklinde konuştu.

“ENFLASYON FARKI ORTAYA ÇIKMASI DURUMUNDA 1 PUAN TELAFİ ZAMMI ÖDENSİN”

Kamu-Sen Bolu Başkanı Hüsnü Yaman enflasyon farkının 1 puan artırımlı ödenmesini talep ettiklerini ifade ederek; “Türkiye Kamu-Sen olarak ayrıca maaşlardaki reel erimenin önlenmesi ve dönem içinde ortaya çıkan zararların karşılanması amacıyla dönem içinde enflasyon farkı oluşması halinde ortaya çıkan enflasyon farkının 1 puan artırımlı ödenmesini talep ediyoruz” dedi.

“YETKİLİ KONFEDERASYON MEMURLARIN VE EMEKLİLERİN FERYADINA KULAK VERSİN”

Konfederasyon olarak gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinin kamu görevlilerine ve emeklilere hayırlar getirmesini dileyen Yaman, yetkili sendikaları ve konfederasyonu bu yıl, memurların sesine kulak vermeye ve hükümetle gerçek anlamda pazarlık yapmaya davet etti.

 

Kep Adresi [email protected]