reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Yetki Belediyelerde olacak

Yetki Belediyelerde olacak
29 Mayıs 2017 - 12:33

‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Müteahhitlerin itiraz ettiği yeni yönetmelikte; stüdyo daire yapılamayacak, bina rengini belediye belirleyecek gibi değişiklikler yer alıyor.

‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Yönetmeliğe yapılan itirazlar sonucu bu yılın haziran ayı sonuna kadar ertelenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaklaşık 2 ay sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğin hiçbir şekilde ertelenmeyeceğini söylemesi inşaat sektöründe paniğe neden oldu.

STÜDYO DAİRE YAPILAMAYACAK

Yeni yönetmelikle 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler yapılamayacağını hatırlatan yetkililer, en küçük dairenin de 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacağını açıkladı. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de söz konusu olabilir.

RENGİ BELEDİYE BELİRLEYECEK

Yönetmelikle bina istenen renge de boyanamayacak. Belediyeler, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

BAZI BİNALARA PARATONER MECBURİYETİ

Yeniliklerden biri de umumi binalar, sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içinde patlayıcı madde bulundurulan binalar ile yüksek bina ve tesislere paratoner konulma mecburiyeti oldu.

TERASA BAHÇE İZNİ GELECEK

Teraslara, bahçe hatta havuz yapılabilecek. Balkonların ise alçıpanla bağımsız bölüm haline getirilmesi ise yasaklanacak.

Kep Adresi [email protected]