(HABER: ASLI AKIŞ) - Ülkü Ocakları Bolu İl Başkanı Cihan Özkalem, özellikle sosyal medya ve eğitim camiasından gelen bilgiler doğrultusunda çocukların zararlı oyunlar oynadığına dikkat çekerek çözüm yollarını vurguladı.

Ebeveynler ve eğitimcilerin gençlerin oyun alışkanlıklarını yakından takip etmesi gerektiğine işaret eden Ülkü Ocakları Bolu İl Başkanı Cihan Özkalem, yetkililerin, sosyal medya ve dijital platformları daha sıkı bir şekilde denetlemesini önerdi.

Özkalem, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak her daim çocukların ve gençlerin yanında yer aldıklarını belirterek,  zararlı oyunlara alternatif oyunlar sunarak gençlerin kalplerini ve akıllarını doyurulmasını ifade etti.

ÜLKEMİZİN GENÇ NÜFUSU VE SORUMLULUKLARIMIZ

Ülkemizin en büyük zenginliğini genç ve dinamik bir nüfusa sahip olarak nitelendiren Özkalem; “Nitekim 20 milyona yakın evladımız örgün eğitim kapsamında öğrenim hayatına devam etmektedir. Bugün itibariyle 100. yılına girdiğimiz cumhuriyetimizin de en büyük güvencesi, bu genç kuşağın varlığıdır. Ancak bu durum sorumluluklarımızı katbekat artırmaktadır.” İfadelerine yer verdi.  

ZARARLI OYUNLARIN TEHLİKELERİ

Özkalem, zararlı oyunların tehlikesinin enfeksiyon hastalıklarına sebebiyet verdiğini de aktararak; “Son günlerde gerek sosyal medyadan gerekse de eğitimci arkadaşlarımızdan almış olduğumuz bilgiye göre evlatlarımız vücut bütünlüklerine zarar veren oyunlar oynamaktadır. Bunların başında demir para eşliğinde oynanan ve yavrularımızın ellerinde ciddi yaralar meydana getiren “kanlı para” oyunudur. Uzmanlar, kan akmasına neden olan bu oyunun bulaşıcı hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarına neden olabileceğini belirtmektedir. Dolayısıyla bir fenomen haline gelen bu oyunun masum ve kabul edilebilir bir yanı yoktur.” dedi.

OYUNLARIN KAYNAĞI VE SORUMLULUKLAR

 Sosyal medya ve dijital ortamlar aracılığı oyun masumluğu adı altında çocukların ve gençlere içerik sunulduğunu ifade eden Özkalem; “Açık bir şekilde söylememiz gerekir ki bu ve benzeri oyunların kaynağı ülke sınırlarımız değildir. Yavrularımız bu oyunu, maalesef birçok olumsuzluğun, ahlaksızlığın, edepsizliğin kaynağı ve paylaşım merkezi olan Tiktok uygulamasında görerek öğrenmektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gibi bu tür oyunların çocuk ve gençlerimize benimsettirilmesi de sosyal bir mühendisliğin parçasıdır. Yukarıda bahsettiğim oyun bunlardan sadece biridir. Özellikle sosyal medya ve dijital ortamlar aracılığı ile evlatlarımıza oyun masumluğu adı altında sunulan içerikler, yetkililer tarafından her yönüyle incelenmeli ve denetimden geçirilmelidir.” Şeklinde konuştu.

ÜLKÜ OCAKLARI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI OLARAK DESTEK

Ülkü Ocakları Bolu İl Başkanı Cihan Özkalem,  geleceği güvence altına almayı, çocukları ve gençleri zararlı oyunlarından uzak tutmayı hedeflediklerini dile getirerek; “Evlatlarımızın oyun oynama ihtiyaçları, onların en tabii gereksinimleridir ve sonuna kadar desteklenmelidir. Bu noktada Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak onların her an yanındayız. Şu ana kadar çocuk ve gençlerimizin bu tür gereksinimlerine dönük oldukça beğenilen etkinlik, proje ve ürünler geliştirdik. Ocaktabul, Bilgiakını, Odak 2023, ÜOUZEM gibi çalışmalarımız bunlardan sadece birkaçıdır.

GELECEĞİMİZİ GÜVENCE ALTINA ALMAK

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, diğer bir ifadeyle Türkiye Yüzyılın’da kaybedecek, unutulacak, görmezden gelinecek bir tane dahi evladımız olamaz, olmamalıdır. Bu düşüncelerle çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tür zararlı oyunlarından uzak tutup kalbini ve aklını doyuracak oyunlarla buluşturmalıyız. Geleceğimiz ancak bu yolla teminat altına alınabilir.” açıklamasında bulundu.