(Haber: Selda Selin Özbay) - Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi aynı zamanda Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada bulundu. Özübek, Sağlık çalışanlarının mağduriyetin sonlanması ve haksızlıkların son bulması için mücadele yürüttüklerini dile getirdi.

 “geçmişimizden miras milli bir bayramdır”

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, Türk hekimlerinin her durumda fedakârlıkta bulunduklarına dikkat çekerek; “Türk bayrağının gölgesinde, düşmana karşı vatan için başlatılan bir mücadelenin adı olan 14 Mart, bu özelliği ile de bize şanlı geçmişimizden miras milli bir bayramdır. ”dedi ve ekledi; 14 Mart Tıp Bayramı, Türk Hekimlerin işgale tepkilerinin, hürriyete sevdalarının, vatan ve millet için her şeyi göze alarak tavır koymalarının yıl dönümüdür. Tıbbiyeli Hikmetlerin ortaya koydukları ruhla “Bu memleket bizim, sahip çıkacağız bunun için ne yapabiliriz?’ diye harekete geçerek, Türk bayrağının gölgesinde, düşmana karşı vatan için başlatılan bir mücadelenin adı olan 14 Mart, bu özelliği ile de bize şanlı geçmişimizden miras milli bir bayramdır” ifadelerini kullandı.

“canını hiçe sayarak hizmet etmektedir”

Felaketlerin yaşandığı ülkemizde canlarını hiçe sayarak fedakârlık gösteren sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanması gerektiğini şu sözlerle aktardı; “Dün cephede, bağımsızlık için mücadele eden Türk hekimleri ve sağlık çalışanlarımızın bugünde;  salgında, depremde kısacası Türk milletinin felaketleri yaşadığı her zaman ve yerde vatan, devletinin verdiği görevle fedakârlıkla canını hiçe sayarak hizmet etmektedir. Fedakârlığın timsali olan sağlık camiasının sorunlarına çözüm üretilmesi ve temel beklentilerinin karşılanması ise bir gerekliliktir. ”dedi.

“TÜM SAĞLIK CAMİASI, TEK KALEM MAAŞ İSTEMEKTEDİR”

Hekimlerin, adaletsizliklerin giderilmesi, ekonomik kayıplarının düzeltilmesi gibi temel sorunlarda kesin çözümler üretilmesini beklediklerine de işaret eden Özübek; “Tüm sağlık camiası; Tek kalem maaş istemektedir. Ücretlerin belirsizlikten kurtulup ay sonunda ne kadar ücret alabileceklerini öngördükleri bir ücret politikası talep etmektedirler. Enflasyon rakamlarına bakıldığında memurlarımıza yapılan maaş artışından geriye yalnızca %3,47 kalmıştır.  Maaşlardaki erimenin durması adına ek zam ve refah payı uygulamasının hayata geçmesini, nöbet vb. ücretlerin günümüz şartlarında bir anlam ifade edecek değerlere ulaşmasını beklemektedirler.” şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin en aza indirilmesini

Liyakatin esas alındığı çalışma ortamı olması gerektiğini belirten Özübek, “Sağlıkta şiddetin en aza indirilmesini, sağlık kurum ve kuruluşlarında can güvenliğinden emin şekilde şifa dağıtmak istemektedirler. İstihdamda planlı bir politika izlenerek hem iş yükünün hafifletilmesini hem de atama bekleyen genç sağlık çalışanlarının kamu hizmetinde görevlerine başlamasını talep etmektedirler. Objektif bir sınavla yönetici atamalarının yapılmasını ehliyet ve liyakatin esas alınmasını arzulamaktadırlar. Mobbing, adam kayırmacılık ve ayrımcılık yapılarak, çalışma huzurunun bozulmasına, adaletin zedelenmesine bir son verilmesini beklemektedirler.” ifadelerini kullandı.

“atama ve tayinlerde engellerin sonlandırılması”

Ayrımcılığın olmayan çalışma düzeni arzuladıklarını dile getiren Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek, “Mevzuat düzenlemeleri ile çalışma hayatını zorlaştırılmasının, cezalarla sağlık hizmetlerine yön çizilmesinin durdurulmasını talep etmektedirler. Mazeret tayinleri başta olmak üzere eğitim gibi Anayasal hakları kullanmasına engel olan düzenlemelerin ortadan kaldırılarak kamuya bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında atama ve tayinlerde engellerin sonlandırılmasını istemektedirler. Tüm sağlık camiası ayrımcılığın olmadığı, görev tanımlarının net belirlendiği daha iyi bir çalışma hayatı arzu etmekte, emeğinin karşılığını aldığı, çalışma ortamından memnun olduğu bir çalışma düzeni arzulamaktadır.” konuştu.

“HAKSIZLIKLARIN SON BULMASI İÇİN BİR MÜCADELE YÜRÜTÜYORUZ”

Sağlık camiası için her türlü desteği verdiğini belirten Özübek, “Beklentilerin karşılanması, sorunlara çözüm üretilmesinin yolu ise sosyal taraflarla diyalog içerisinde çalışanın görüşü alınarak düzenleme yapmaktan geçmektedir. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyor, sağlık camiası için her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu da dün olduğu gibi bugünde ifade ediyoruz. Türk Sağlık-Sen objektif bir bakış açısıyla, hesapsız olarak her zaman ve şartta doğruları söylemekte, yapılması gerekenleri ifade etmekteyiz. Sendikal mücadelemizde hakkın yerini bulması, çalışanların mağduriyetin sonlanması ve haksızlıkların son bulması için bir mücadele yürütüyoruz. ”dedi.

“”14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun diyorum”

Dün olduğu gibi bugünde hak aramanın, çalışanın yanında olmanın tek ve güvenilir adresiyiz. Doğruları söyleme, çalışan için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha kararlılıkla vurguluyor, sağlık camiasının sorunlarına çareler üretilip, çözüm için adım atılması temennisiyle 14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Editör: Servet GÖKÇEK