(Haber: Oğuzhan Eke) – Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin, Karabük Üniversitesi durumuna geldiğini ifade etti. Özcan, Rektör Mustafa Alişarlı ve İbrahim Kürtül’ün görevden alınmasını istedi. Afrikalı öğrencilere ilişkin, “Otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız” dedi.

Karabük Üniversitesi, sosyal medyadaki, Afrikalı öğrencilere yönelik cinsel paylaşımlarla gündeme geldi. Türk erkek ve kadın öğrencilerin yaptığı paylaşımlar sonrasında, üniversitedeki bazı öğrencilerin HPV ve HIV şüphesiyle hastanelere gittiği iddia edildi. Yabancı uyruklu öğrencilerin, Karabük Üniversitesine, Prof. Dr. İbrahim Kürtül’ün uygulamalarıyla getirildiği ileri sürüldü. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde de benzer bir durumun yaşandığını ileri sürdü. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Başkan Özcan, ajanslar aracılığıyla, Bolu’ya Afrika’dan öğrenci getirildiğini ifade etti. Bolu’daki yabancı öğrenci sayısının 3 yılda 15 katına çıktığını aktardı. Özcan, “Buna bugün dur demezsek, yarın bir gün Karabük’ün durumuna düşeriz” açıklamasında bulundu.

“AHLAKİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKTI”

Karabük Üniversitesinin Dünya’ya rezil olduğunu belirten Özcan, “Karabük Üniversitesi sayesinde, oradaki eski rektörün sayesinde ve sonrasında onun akıl hocası ve şu anda Bolu’da görev yapan İbrahim Kürtül sayesinde bütün Dünya’ya rezil olduk. Artık sosyal medyada bile, Dünya’da, Karabük ile dalga geçen paylaşımlar yapılmaya başlandı. Genel ahlaki sorunlar ortaya çıktı, Karabük gibi bir Anadolu şehrinde” dedi.

“HANGİ OKUL MEZUNU DAHİ OLDUĞUNU BİLMİYORUZ”

Bolu’da 102 farklı ülkeden öğrenci olduğunu aktaran Özcan, “Şu anda Bolu’da bizim tespitlerimize göre 102 ülkeden öğrenci var. Bu öğrencilerin kendi ülkelerinde hangi okul mezunu dahi olduğunu bilmiyoruz. Ajanslar türedi. Bu ajansa Somali’den başvuruyor. Ajans buna diyor ki ‘Şu üniversiteye senin kaydını yaptırırsak 18 bin liraya mâl olur’ diyor. Kendi komisyonu hariç... Üniversite bunlardan 3 – 5 kuruş para alıyor ama üniversiteye mâliyeti çok daha fazla” ifadelerini kullandı.

“DERHAL GÖREVDEN ALINMALI”

BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı’nın ve İbrahim Kürtül’un görevden alınmasını isteyen Özcan, “Bu rektör derhal görevden alınmalı. Bolu üniversitesini, taşra üniversitesi bellediniz de buraya mı çökmeye çalışıyorsunuz? Devlet’in görevlilerini, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığını, Valimizi göreve davet ediyorum. Bu iş daha fazla büyümeden önlem alınması lazım. İbrahim Kürtül denen şahıstan üniversite bugün, Bolu bugün kurtulmalıdır” diye konuştu.

“BİZİM YETKİLERİMİZ SINIRLI”

Özcan, ajanslar aracılığıyla Afrika’dan gelen öğrencilerin otobüs kartlarına zam yapacaklarını da söyleyerek, “Bu şekilde gelmiş olan öğrencilerin, otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız. Belediye olarak bizim yetkilerimiz sınırlı. Onun dışında, neler yapabileceğimizi kendi aramızda tartışıyoruz. Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil? Orada suça karışıp, karışmadıkları belli değil, kim oldukları belli değil” şeklinde konuştu.

Editör: Ebru Buket EKE