(HABER MERKEZİ) - Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yazılı bir açıklama yaptı. 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
* "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir.
* Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir.
"ÖNERİM DOĞRULTUSUNDA..."
* Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
* Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."
8 HAZİRAN'DA GÖREVE BAŞLAMIŞTI
Hafize Gaye Erkan, seçimlerin ardından 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile TCMB Başkanlığı'na atanmıştı.
Erkan'ın göreve gelmesinin öncesinde TCMB Başkanlığı koltuğunda Şahap Kavcıoğlu oturuyordu. Kavcıoğlu döneminde Cumhurbaşkanı talimatıyla Eylül 2021-Mayıs 2023 döneminde düşük faiz politikası uygulanmış ve enflasyon ile döviz kurları patlatılmıştı. 
ABD'de bankacılık kariyeri olan Erkan göreve geldikten sonra para politikasında 180 derecelik değişiklik olmuş ve 9 ayda TCMB'nin politika faizi yüzde 8,5'ten yüzde 45'e yükseltilmişti.
Seçimler öncesinde rezerv satılarak baskılanan döviz kurları, Erkan döneminde kademeli olarak serbest bırakıldı. 8 Haziran 2023'te 23,36 olan dolar kuru, bugün itibarıyla 30,45 seviyesinde bulunuyor.
Erkan göreve geldiğinde 39,59 olan resmi enflasyon, Aralık 2023'te yüzde 64,77'yi görmüştü.
Seçimler öncesinde uygulanan para politikaları nedeniyle Türkiye bir ödemeler dengesi krizinin eşiğine gelmiş, Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturması ve Hafize Gaye Erkan'ın TCMB'ye atanmasıyla kriz riski, faiz ve döviz kuru kademeli olarak artırılarak azaltılmaya çalışıldı.
Şimşek ve Erkan, ABD'ye ve Körfez ülkelerine giderek yabancı yatırımcıları Türkiye'ye gelmeye ikna etmeye çalışmıştı.
Şimşek'in son olarak ocak ayında üç hafta süresince ABD'de kalması tartışmalara neden olmuştu.

Editör: Oğuzhan EKE