Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, Kent Meydanı Projesi dahilinde Cedidiye Cami’nin sac minarelerin kaldırılma işleminin ardından kısa süre içerisinde yeni minarelerin yükselmeye başlayacağını söyledi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ile 'Şehrin Kalbinde Büyük Dönüşüm' başlığı altında Cedidiye Meydanında gerçekleştirilen ‘Kent Meydanı Projesi’ tüm hızıyla sürdürülüyor. Cami-Meydan-Çarşı konsepti ile farklı bir ahenge bürünecek alanda Cedidiye Cami ile bütünlük arz edecek şekilde ticarethanelerin yapılmasının ardından caminin belli kısımlarının da aslına uygun hale getirilmesi için kısa süre önce çalışma başlatılmıştı.

Yenileme çalışmaları sürüyor

Cedidiye Cami’nin son durumunu değerlendiren Başkan Yardımcısı Hasan Günden, “Şu anda gördüğünüz gibi yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Cami-meydan-çarşı konseptine uygun olarak camimizin minarelerinin yenilenmesine yönelik çalışma yürütüyoruz. Başkanımız Faruk Özlü’nün talimatıyla bu projeye uygun şekilde çalışmayı başlattık. Birkaç gün önce caminin dış duvarlarının tamamını kumlama tekniği ilk zamanki haline getirmeye çalıştık. Çokta güzel oldu” dedi.

Caminin sağında ve solunda bulunan sac kaplamalı iki minareyi de konsepte daha uygun ve daha yakışır hale getirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü sözlerine ekleyen Günden, şunları kaydetti; “Minarelerin yapılmasıyla alakalı eski yerlerinden söküyoruz. Birkaç gün içerisinde de caminin minarelerinin yükseldiğini vatandaşlarımız görecek. Kent meydanı projesine uygun pırıl pırıl minarelerimiz olacak.”