reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TÜRKOĞLU’NDAN ‘ÖĞRENCİ ANDI’ AÇIKLAMASI

TÜRKOĞLU’NDAN ‘ÖĞRENCİ ANDI’ AÇIKLAMASI
16 Mart 2021 - 16:12

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, Öğrenci Andı’nın kaldırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkoğlu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurdumuzu işgal etmeye çalışan emperyalist devletlere karşı savaşan ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Anadolu halkına Türk milleti, denir” tanımı ırkçı bir anlayışı değil aynı amaç uğruna mücadele eden, halkları birleştiren anlayışı tanımlar. İşte bu tanım Anadolu halkını etnik köken, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin Yurttaşı yapar” dedi.

Okullarda ‘Öğrenci Andı’nın okutulmaması kararına tepkiler sürüyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın itirazı sonucunda öğrenci andı ile ilgili yönetmeliğin iptal edilerek, okullarda “andımızın” okutulmasının önünün kapatıldığını ifade etti.

Türkoğlu açıklamasında, “AK Parti kurulduğu günden itibaren Ulus Devlet anlayışına karşı olduğunu ifade etmiş, icraatları ile de ifade ettiği cümleleri eyleme geçirmiştir.  “Türk Milleti” kavramından rahatsız olan, bu kavramı “Irkçılık” olarak nitelendiren AK Parti, Aziz Milletimizin verdiği Kurtuluş mücadelesini ve bu mücadelede şekillenen “Türk Milleti” kavramını anlayamamıştır” diye konuştu.

“AK PARTİLİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI TARAFINDAN KALDIRILMIŞTI”

Açıklamasında, Öğrenci Andı’nın, 8 Ekim 2013’te dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından kaldırıldığı hatırlatan Türkoğlu, “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurdumuzu işgal etmeye çalışan emperyalist devletlere karşı savaşan ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Anadolu halkına Türk milleti, denir” tanımı ırkçı bir anlayışı değil aynı amaç uğruna mücadele eden, halkları birleştiren anlayışı tanımlar. İşte bu tanım Anadolu halkını etnik köken, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin Yurttaşı yapar. Ulus Devlet ve Eşit Yurttaşlık kavramını çocuklarımıza yerleştirmek için 1933 yılında okullarda okutulmaya başlanan “Öğrenci Andımız”, 8 Ekim 2013’te AK Partli Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı tarafından kaldırılmıştı” ifadeleri kullanıldı.

“BAĞIMSIZ YARGININ” OLMADIĞI HERKES TARAFINDAN KABUL GÖRÜYOR”

Ersan Türkoğlu, Danıştay ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki “öğrenci andı” kararı sürecine ilişkin bilgi vererek, “AK Parti’de siyaset yapanlarda buna gerekçe olarak da “Irkçılığı” göstermiştir.  2013 yılında “Çözüm Süreci” başlığı ile siyaset yapan, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye atan AKP iktidarı,  günümüzde söylemini tamamen değiştirip “Türk Milliyetçisi!” olduğunu ifade etse de uygulamada değişen bir şeyin olmadığı su götürmez bir gerçektir.  2013 yılında “Çözüm Sürecinin” bir parçası olarak kaldırılan “Öğrenci Andı”  19 Ekim 2018 tarihinde Danıştay 8’inci dairesinin aldığı kararla iptal edilmişti.  AK Partili Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı, kararı temyiz ederken, andın yeniden okutulmayacağı açıklanmıştı. Ve bugün ülkemizde  “Bağımsız Yargının”  olmadığı herkes tarafından kabul görürken,  “Öğrenci Andı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının Temyiz talebi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşüldü. Kurul, bakanlığın itirazını oy çokluğuyla kabul ederek Danıştay 8’inci Dairesi’nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı. Karar sonrası, öğrenci andının okullarda yeniden okutulmasının önü de kapanmış oldu. Bu basit ve görmezden gelinecek bir olay değildir.

Kurtuluş ve Kuruluş ruhunu anlamayan AKP iktidarı “Türk Irkçılığını” yansıtıyor diyerek tam bağımsız, sınırları Anadolu’da yaşayan halkların onurlu mücadelesiyle çizilmiş, Ulus Devlet olmayı Devrim Yasalarıyla gerçekleştirmiş Aziz Milletimizi bir arada tutan unsurları ortadan kaldırıyor. Emperyalistlerin böl yönet politikasına çanak tutuluyor.  Yurttaşlarımızın kalbine bölgesel ırkçılık yerleştiriliyor.  Umut ediyorum ki her yönü ile kaynaşmış, farklılıklarımızı kültürel zenginliğimiz olarak gören, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin değerini her gün daha iyi anlayan Yüce Türk Milleti varlığını ilelebet sürdürecektir” ifadelerine yer verdi.

Kep Adresi [email protected]