Lütfiye teyze

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİNİN MECLİS'TE ONAYLANMASINA TEPKİ

“NATO BİR EMPERYALİST SAVAŞ ORDUSUDUR, TÜRKİYE DERHAL ÇIKMALIDIR”

(HABER: ASLI AKIŞ)- Emek Partisi Bolu İl Örgütü,  NATO'nun emperyalist devletlerin paylaşım ve büyük sermayenin yayılma aracı olduğunu belirterek Türkiye'ye NATO'dan çekilmesi ve ülkedeki NATO üslerinin kapatılması çağrısı yaptı.

Emek Partisi (EMEP), TBMM'de İsveç'in NATO üyeliğinin kabul edilmesine dair yazılı açıklama yayımladı.

Emek Partisi Bolu İl Örgütü başkanı Ahmet  Özkan, “İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermek için iki yıldır bir dizi şart koşan Erdoğan-Bahçeli iktidarının nihayet Meclis Genel Kurulu’na getirdiği ‘karar’ CHP’nin de katkısıyla onaylandı. İsveç’in NATO üyeliğinin önünde Türkiye engeli kalkmış oldu.” Şeklinde konuştu.

Özkan, Türkiye'nin uzun süren pazarlıklar sonucunda ABD, İsveç ve diğer ülkelerle yaptığı anlaşmalara dikkat çekerek; “İktidarın bu zamana kadar süren pazarlıkları içinde ABD, İsveç ve diğer ülkelerden bir dizi talepleri olmuştu; F16’ların teslimi, İHA-SİHA’ların önündeki ticaret engelinin kaldırılması, Kürt mültecilerin teslim edilmesi, Alman füzelerinin Türkiye’ye satışına onay bunların başlıcalarıydı. İsveç bu süreçte Türkiye’den giden mültecileri barındırması, Kur’an yakma olaylarının yaşanması gibi gerekçelerle Türkiye’nin güvenlik sorunu ilan edildi.

İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamadan önceki süreçte yapılan ‘milliyetçi’ hamasetin arkasında bu pazarlıklar yatmaktaydı. Ne var ki Türkiye’nin pazarlıklarından birtakım sözel taahhütler dışında bir şey geçmemiş, tersine hamasi ‘diklenmeler’e karşın NATO’ya bağımlılığı pekişmiştir” ifadelerine yer verdi.

"DÜNYA NATO ARACILIĞIYLA CEHENNEME SÜRÜKLENMEK ÜZERE"

Türkiye ve çevresinin NATO üsleri ve teçhizatıyla kuşatıldığının altını çizen Ahmet Özkan; “NATO kurulduğundan bu yana ABD çıkarları doğrultusunda savaşan, dünyanın birçok yerinde darbeler düzenleyen, kontrgerilla/Gladio faaliyetleriyle ülkelerin içişlerine müdahale eden bir örgüttür. Günümüzde de bu misyonu sürdürmekte, dünyaya gelecek savaşın Rusya-Çin bloğuna karşı yapılacağını zirvelerde teyit etmektedir. Üst düzey NATO yetkililerinden Rob Bauer daha geçen hafta sivillerin ‘önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya ile topyekûn bir savaşa hazır olmaları gerektiğini’ söyleyerek dünyanın NATO aracılığıyla nasıl bir cehenneme sürüklenmek üzere olduğuna bir kez daha işaret etmiş oldu. NATO bu büyük savaşa hazırlanmaktadır. Ülkemiz ve çevresi NATO üsleri ve teçhizatıyla kuşatılmıştır. Saldırgan mali sermaye devletleri NATO silahıyla yeni sömürgeler yaratmak, halkları ezmek üzere harekete geçmiştir” ifadelerini kullandı.

“CHP'NİN CUMHUR İTTİFAKININ ARKASINDA DURMASI MANİDAR”

Partisi dahil birçok partiye mensup milletvekillerinin “hayır” oyu verdiği bir ortamda CHP'nin de İsveç'in NATO üyeliğine destek vermesini eleştiren Özkan; “Meclis’te partimiz dahil birçok parti hayır oyu vermişken, ‘AKP’nin arkasına dizilmeyeceğiz’ diyen CHP ekibinin, oylamada Cumhur iktidarının arkasında durması da manidardır. Dolayısıyla NATO’nun kirli işlerini kolaylaştıran yolu açmakta elini ‘taşın altına’ sokarak, sorumluluk almıştır.

“ÜLKEMİZDEKİ NATO ÜSLERİ KAPATILMALI”

Türkiye emperyalist devletlerin paylaşım ve büyük sermayenin yayılma aracı, halklara büyük acılar yaşatmış ve yaşatacak olan bu birleşik savaş ordusundan çekilmelidir. Ülkemizdeki NATO üsleri kapatılmalı, Emperyalistlerle, her seferinde daha büyük bir boyun eğmeyle sonuçlanan pazarlıklara giren iktidarın savaş kışkırtıcısı siyasetinin yerini ülkede ve dünyada barış siyaseti almalıdır.” açıklamasında bulundu.

Editör: Servet GÖKÇEK