(Haber: Oğuzhan Eke) - AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, Bolu Belediye Meclisinde alınan tartışmalı karar ilişkin, “Bolu İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir” dedi.

Bolu Belediye Meclisi Şubat Ayı 2’nci Birleşiminde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yetki verilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi kapsamında, 200 milyon lirası Bakanlıkta, 234 milyon lirası ise İller Bankası’ndan olmak üzere 434 milyon liralık borçlanma yetkisi, Tanju Özcan’a verilecekti. Gündem maddesinin oylamasında 16 meclis üyesinin “ret” oyu verdiği, 13 meclis üyesinin ise “evet” oyu verdiği belirtildi. Başkan Özcan’ın “ret” oylarına rağmen, gündem maddesini “Kabul edilmiştir” şeklinde tutanaklara işlettiği aktarıldı.

Yaşananlar sonrasında, Bolu Savcılığına, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Meclis divanı hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Son gelişmeyi AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner açıkladı. Yazılı bir açıklama yapan Güner, Bolu İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SKANDALA İMZA ATMIŞTI”

Belediyeyi, 434 milyon TL borçlandıracak yetki talebi, 13 kabul oyuna karşılık 16 ret oyu ile hakikatte reddedilmiş olmasına rağmen, kabul edilmiş gibi tutanağa geçirtilerek, Bolu siyasi tarihinde eşi görülmemiş bir skandala imza atmıştı. 16 ret oyu veren sağduyulu ve vicdanlı meclis üyeleri bu skandala meclis toplantısında anında itiraz etmişlerdir. İtirazları dinlemeyen zorba başkan, tutanakları ancak 5 gün sonra yayınlamıştır. İşbu hukuksuz işlem ve eylemlere karşı derhal Bolu İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma talebiyle iptal davası açılmıştır.

“ÖZEL BANKALARIN, DİKKATLİ OLMALARINI ÖNEMLE TAVSİYE EDİYORUZ”

Yürütmeyi durdurma talebimiz yerinde görülmüş, Bolu İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir! Bu vesile ile tüm özel bankaları haberdar ediyor, kamu zararı oluşmaması için dikkatli olmalarını önemle tavsiye ediyoruz! Öte yandan, görevlerini kötüye kullanmak suretiyle açıkça suç işleyen başta Tanju Özcan olmak üzere o toplantıda görev alan divan üyeleri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur! Türk adaletinin gereğini yapacağından en ufak bir şüphemiz yoktur!”

Editör: Oğuzhan EKE